Źródło: https://ekomaniasklep.pl/

Analizując źródła internetowe znajdujemy informację, że produkty anti pollution działają ochronnie na naszą skórę neutralizując szkodliwy wpływ toksyn i zanieczyszczeń znajdujących się w powietrzu. Czy to prawda? A może to kolejny slogan reklamowy a konkretniej biznesowy ingerujący w nasze portfele? Szukamy odpowiedzi w badaniach naukowych.

W dosłownym tłumaczeniu anti pollution (z angielskiego) oznacza przeciw zanieczyszczeniom lub w wolnym tłumaczeniu antysmogowy. Pod sloganem „anti-pollution” znaleźć można kremy ochronne – wzbogacone o filtry UV, nawilżające ze szczególnych uwzględnieniem skóry narażonej na działanie klimatyzacji czy preparaty regenerujące płaszcz hydrolipidowy.

Wprowadzenie.

Moda na preparaty anti pollution przywędrowała do Polski z Azji. Kosmetyki azjatyckie do pielęgnacji skóry są przebojem ostatnich lat z uwagi na ofertę kosmetyków chroniących przed smogiem i bazujących na dziale kosmetyki białej (czyli pielęgnacyjnej). Wraz z aktualną sytuacją w Polsce zwiększyła się świadomość kobiet na temat codziennego wpływu zanieczyszczonego powietrza i innych czynników antropogenicznych na skórę.

Zarówno kobiety, jak i mężczyźni z coraz większą świadomością nakazu pielęgnacyjnego w warunkach domowych, oczekują czegoś więcej, niż oczyszczanie skóry oraz podstawowa pielęgnacja. Oczekują rzetelnych informacji w aspekcie ochrony skóry.

Szkodliwe działanie dymu papierosowego, nadmiaru alkoholu, promieniowania ultrafioletowego (UV), podczerwonego (IR), niebieskiego (HEV), jak również zanieczyszczenia środowiska i klimatyzacja wpływają na przyspieszenie procesów starzenia skóry w tym digital aging ( starzenie cyfrowe) i osłabieniu włosów, co udowodniono w licznych badaniach naukowych.

Źródło: https://orgeraindia.com/

Substancje aktywne.

Preparaty kosmetyczne przeznaczone do ochrony przed zanieczyszczeniami w tym dymem tytoniowym ujęte w międzynarodowym indeksie składników kosmetycznych (INCI) (Międzynarodowe nazewnictwo składników kosmetyków) otrzymywane są głównie z glonów morskich – brunatnic Laminaria digitata, Sargassum muticum, Undaria pinnatifida, krasnorostu Rissoella verruculosa, lanoliny, węgla aktywnego, różnego rodzaju glinek, tlenków cynku i tytanu, pyknoglenoli.

Podstawą tych preparatów jest połączenie składników aktywnych, które dotleniają, odświeżają a przede wszystkim chronią skórę tworząc ekran filmotwórczy przed zanieczyszczeniami i przedwczesnym starzeniem spowodowanym czynnikami egzogennymi. Dobierając preparaty anti pollution należy zwrócić uwagę na skład i zawarte w nich substancje, jak: PhycosaccharideR AP, PhyactylR, KimarineR i OroseaR, niacynamid (witamina B3), glikol, gliceryna, oleje naturalne bogate w witaminy A i E, odbudowujące płaszcz hydrolipidowy skóry czyli warstwę ochronną skóry, witaminę C, glutation, kwas liponowy zabezpieczające powierzchnię skóry przed uszkodzeniami wywołanymi przez substancje toksyczne, jak metale ciężkie czy gazy, neutralizujące działanie wolnych rodników a także kompleksy ekstraktów roślinnych o właściwościach naprawczych, ułatwiające jej detoksykację na poziomie komórkowym.

Źródło: https://healthandbeautymakeup.com/

Aktywność ochronna tych preparatów, zwana również kremami na dzień, które chronią przed tzw. miejskim stresem, deklarowana jest na podstawie doniesień przedstawionych przez producentów, ale jak dotychczas nie przeprowadzono badań potwierdzających skuteczność ich stosowania na ludziach.

Podsumowanie

Preparaty kosmetyczne działają wielokierunkowo. Mogą pełnić funkcję stymulującą nawilżenie skóry, jak również blokadę przeciw wolnym rodnikom. Na rynku w branży beauty pojawiają się również produkty dedykowane kwestii ochrony skóry – oprócz preparatów z filtrami SPF, o nazwie anti pollution, które mają działać ochronnie na naszą skórę neutralizując szkodliwy wpływ toksyn i zanieczyszczeń znajdujących się w powietrzu.

Kosmetyki anti-pollution to połączenie produktów, które po aplikacji na skórę komponują barierę ochronną zabezpieczającą ją przed szkodliwym działaniem smogu oraz różnym promieniowaniem, neutralizują działanie wolnych rodników, odbudowują barierę naskórkową, oraz łagodzą podrażnienia z jednoczesnym nawilżaniem skóry. Dzięki odpowiednim substancjom aktywnym możemy chronić skórę przed wpływem czynników zewnętrznych. Niewątpliwie potrzebne są badania, które potwierdzą skuteczność wprowadzanych na rynek nowych preparatów w tym anti pollution.

Literatura
1. https://www.akademiamedycyny.pl/