Monika Sekita-Pilch

Czy wiesz, że atrakcyjność drugiego człowieka oceniana jest podczas 13 ms pierwszego kontaktu?

Atrakcyjny – zgodnie z definicją słownika języka polskiego – pociągający, wabiący, interesujący. Atrakcyjny z łac. atractio przyciągać; oznacza raczej działanie czegoś, co jest atrakcyjne, nie precyzując, jakie immamentne cechy musi mieć obiekt, aby mógł „przyciągać”. Atrakcyjne twarze wykazują duży stopień neotenii („udziecięcenia”). Neotenia zwiększa atrakcyjność fizyczną u kobiet, natomiast u mężczyzn – obniża.

Atrakcyjność jest przyciąganiem pozytywnej uwagi innych, czyli pragnieniem podobania się innym ludziom. Ale konkretnie komu chcemy się podobać? Wszystkim ludziom, tylko sobie czy może tylko tym wybranym?

Znana profesor psychologii Nancy Etcoff prowadząca badania dotyczące percepcji urody, emocji i mózgu stwierdziła, że ludzie mają tendencję do pozytywnego reagowania na atrakcyjnych ludzi. Ponadto, opisała, że ludzie atrakcyjni są rzadziej karani oraz zarabiają do 12% więcej w porównaniu ze współpracownikami o przeciętnym wyglądzie [1].

Czy istnieje idealnie piękne ciało, trudno zdefiniować, ale istnieje od zawsze ideał piękna ciała. We wszystkich epokach i kulturach przejawiała się wieczna potrzeba bycia pięknym – dziś natomiast jest szczególnie wyraźna. Ideał jest modyfikowany zgodnie z gustem i panującą modą.

Dążenie do piękna jest uniwersalne, ale gusta poszczególnych osób zdecydowanie się różnią. Brazylijki powiększają dolne części ciała – pośladki, Amerykanki górne – piersi, natomiast mieszkanki Bliskiego Wschodu najchętniej korygują kształt nosa. Do piątki najczęściej wykonywanych zabiegów chirurgicznych na świecie w 2018 roku zaliczono: korektę powiek, powiększanie piersi, operację nosa, powłok brzusznych i liposukcję. Do najpopularniejszych niechirurgicznych zabiegów należały: iniekcja botoksu, wypełnianie kwasem hialuronowym, modelowanie ust, osocze bogatopłytkowe, nici PDO.

Piękno fizyczne i to niezależnie od wieku, niewątpliwie wiąże się z pojęciem atrakcyjności.  Cecha ta pojawia się w kontekście doboru płciowego: jeżeli osobniki jednej płci będą wybierać na swoich partnerów tych, spośród osobników płci przeciwnej, którzy posiadają jakieś określone cechy twarzy, to po wielu pokoleniach preferowana cecha twarzy upowszechni się w danej populacji. Atrakcyjność wiąże się z … powiedzmy „jakością” genetyczną osobnika i determinuje cechy fizyczne danej osoby, które są uważane za estetyczne lub piękne [2].

Zdjęcie nr 1. Ideał urody XXI wieku Żródło: archiwum własne. Modelka Grażyna P (50 lat).

Wygląd jest jednym, jak się okazuje z ważniejszych czynników, decydujących o zachowaniu wobec drugiej osoby. Wpływa również na przypisywanie ludziom określonych cech osobowości i podświadome kierowanie się zasadą „co jest piękne – jest dobre” tzw. efekt aureoli, przypisywanie pozytywnych cech osobom atrakcyjnym a także przewidywanie ich zachowań w przyszłości. Model urody zmienia się w bardzo szybkim tempie.

Zdjęcie nr 2. Ideał urody z początku XX wieku Źródło: wikipedia.pl

Atrakcyjność fizyczna jest silną determinantą sympatii, przychylności i lubienia. Zaraz za nią są podobieństwa, szczerości, częstości kontaktów. Odgrywa ważną rolę zwłaszcza w początkowych fazach zawiązywania się związków i to nie tylko partnerskich. Dotyczy nie tylko miłości, ale także przyjaźni.

Oceniając urodę człowieka odwołujemy się do indywidualnych preferencji i wyobrażeń, odczucia są subiektywne. W związku z tym próby opisania cech wyglądu, które są trwale związane z atrakcyjnością fizyczną, tak naprawdę nie mają sensu.

Okazuje się, że w większości przypadków ludzie trafnie oceniają to, czy dana osoba na przykład na fotografii będzie się innym podobać. Jaki z tego płynie wniosek?

Aktualnie ludziom znany jest „wzorzec urody”, obowiązujący i powszechny w danej kulturze, jak również w danym czasie.  Indywidualne preferencje w zakresie atrakcyjności fizycznej są bardzo podobne i wykazują wiele cech wspólnych w populacji.

Pewni mężczyźni, na przykład bruneci  – i to moja subiektywna percepcja na podstawie wizerunku mojego męża Darka, podobają się zarówno mężczyznom,  jak i kobietom, a kobiety wyglądające w określony (np. z mojego archiwum własnego zdjęcie nr 1) sposób podobają się także obu płciom. Oznacza to, że wzory kobiecej jak, również męskiej urody są powszechne w danej społeczności. Kwintesencją jest to, że znakomita większość jej członków zgadza się co do tego, jaka osoba uchodzi za atrakcyjną.

W planowaniu zabiegów estetycznych z uwzględnieniem atrakcyjności ważna powinna być antropometria, gdyż reprezentuje ilościowy pomiar rysów twarzy i ocenę wypadkowych wskaźników. Opiera się na proporcjonalnych relacjach twarzy, znanych pod pojęciem kanony neoklasyczne [3].

Idealne proporcje twarzy charakteryzują się symetrią, idealnym kształtem -owalem, wydatnymi kośćmi policzkowymi, zwężającą się linią szczęki i wąską podstawą nosa. Mówimy tu o proporcjach twarzy kobiet rasy kaukaskiej [4].

Symetria twarzy świadczy o stabilności rozwojowej osobnika, a także o jego jakości. Rozróżnia się asymetrię fluktuacyjną (pozwala oszacować wielkość wpływu czynników stresogennych na rozwój człowieka i możliwości buforowania ich przez organizm) i kierunkową. I tu Was drodzy czytelnicy zaskoczę, gdyż idealna symetria niestety, nie jest pożądana.

Okazuje się, że twarz zwana uśrednioną sygnalizuje heterozygotyczność osobnika.

Twarze uznawane za atrakcyjniejsze zgodnie z badaniami są młode – bez zmarszczek, ale nie dziecięce. Cechą charakterystyczną jest gładkość i jasny koloryt skóry. Pożądana jest drobna dolna część twarzy w stosunku do górnej części, wysokie czoło, duże oczy i co jest aktualnie oczywiste – pełne wargi.

Zdjęcie nr 3. Subtelne modelowanie ust. Źródło: archiwum własne MSP – Monika Sekita-Pilch

Przeciętność proporcji i symetria twarzy są preferowane najprowdopodobniej dlatego, że sygnalizują zdrowie genetyczne oraz wysoką tzw. stabilność rozwojową. Mężczyźni preferują silnie sfeminizowane twarze kobiet, ponieważ oznaczają one wysoki stosunek poziomu estrogenu do testosteronu, czyli sprawność reprodukcyjną kobiety. Natomiast kobiety preferują w twarzy mężczyzn umiarkowany stopień maskulinizacji, gdyż znaczna maskulinizacja sygnalizuje wysoki poziom testosteronu, a zatem słabo wykształcone pro-rodzinne cechy osobowości.

Oznaki wieku a atrakcyjność kobiet – twarze rzeczywiste

Atrakcyjna ♀:

  • wygląda młodo (na młodszą niż rówieśniczki),
  • ma dziecięce proporcje: duże oczy, krótki nos, grube wargi, mała bródka,
  • niektóre proporcje ma dorosłe: wydatne kości policzkowe i wąskie policzki.

Kobieca twarz o wszystkich proporcjach dziecięcych wydaje się dziecinna, a nie atrakcyjna.

Oznaki wieku a atrakcyjność kobiet – twarze zmodyfikowane

Komputerowa zmiana proporcji twarzy na bardziej dziecięce podnosi atrakcyjność ♀.

Cechy o najsilniejszym efekcie:

  • mała dolna część twarzy: wąska żuchwa, mała bródka, usta blisko nosa,
  • duże oczy,
  • grube wargi.

Oznaki wieku a atrakcyjność kobiet – wyjaśnienie reprodukcyjne

  • ♂ szukają płodnych ♀ → ♂ preferują młode ♀ → ♂ preferują ♀ o młodo wyglądających twarzach.
  • Preferowanie twarzy ♀ o młodym wyglądzie – adaptacja.
  • Preferowanie twarzy ♀ o bardzo młodym wyglądzie – nadmierna dyskryminacja.
  • Preferencje ♂ nie powinny być skierowane na małe dziewczynki → atrakcyjna twarz ♀, oprócz cech dziecięcych, ma cechy dojrzałe – wydatne kości policzkowe, wąskie policzki [5]

Podobnie wygląda preferencja w aspekcie koloru skóry. W zdecydowanej większości społeczeństw istnieje preferencja dla jasnej karnacji, dlatego zainteresowaniem cieszy się zabieg BB Glow, NANOBRAZJI, eksfoliacji. Pragnę zwrócić uwagę, iż jest to jednak preferencja dla odcienia z dolnego zakresu zmienności jasności skóry w danej populacji, a nie na jak najjaśniejszą skórę.

Warto poruszyć również aspekt włosów. Długie, zdrowe włosy są oznaką nie tylko biologicznej jakości, ale również statutu ekonomicznego właściciela z uwzględnieniem jego wieku i ogólnego stanu zdrowia. Badania wykazują, że im dłuższe włosy, tym bardziej atrakcyjniejsza wydaje się być twarz kobiety. Nie uwzględniono tu jednak kształtu twarzy.

Na postrzeganie atrakcyjności mają wpływ różne elementy: emocjonalny: atrakcyjna twarz pobudza układ nagrody w mózgu i „zapiera dech w piersiach”, poznawczy: na ocenę atrakcyjności wpływa wiedza o ocenianym, doświadczenie życiowe w postaci uprzednio oglądanych twarzy oraz asymilacji społecznych kanonów i mody oraz behawioralny: atrakcyjność twarzy widzianej osoby wpływa na nasze zachowanie (propulsywne / awersyjne) w stosunku do tej osoby.

Podsumowując

Idealne proporcje twarzy Źródło: myloview.pl, dostęp 20.09.2019

Atrakcyjność twarzy w konstruowaniu zabiegów estetycznych zależy od wielu czynników, o czym powinien pamiętać zabiegowiec/specjalista zabiegów estetycznych. Po pierwsze od sensu atrakcyjności, np. erotyczny, małżeński, społeczny, inwestycja w potomstwo. Po drugie od właściwości biologicznych i psychicznych, które zabiegowiec/ specjalista zabiegów estetycznych, powinien uwzględnić czyli wiek, płeć, jakość biologiczną, fazę cyklu miesiączkowego, osobowość i stan psychiczny osoby diagnozowanej. Po trzecie od czynników ekologicznych, takich jak sytuacja życiowa, wygląd oglądanych twarzy, podobieństwo ocenianej twarzy, znajomość i wiedza o kliencie, na podstawie anamnezy, inspekcji, palpacji i wywiadu epidemiologicznego do zabiegów estetycznych.

Znajomość antropometrii i zmian anatomicznych występujących wraz z upływem czasu jest niezbędna do prawidłowej oceny, właściwego podejścia zabiegowca /specjalisty zabiegów estetycznych w konstruowaniu spersonalizowanych zabiegów estetycznych dla klienta. Starzenie się twarzy to proces wieloczynnikowy i nie powinien być traktowany jako kwestia działania sił grawitacyjnych.

Planując zabiegi estetyczne z uwzględnieniem atrakcyjności należy analizować:

  • stopień uszkodzenia skóry wywołany promieniowaniem ultrafioletowym,
  • skalę utraty elastyczności skóry,
  • zmiany objętości wynikające z redystrybucji tkanki tłuszczowej,
  • powtarzające się ruchy podskórnej muskulatury twarzy,
  • zasięg resorpcji kości i chrząstki [6]
  • dietę i styl życia.

Klienci bardzo często widząc kolejną zmarszczkę na twarzy najpierw szukają kremu, który mógłby ją zniwelować. Oczywiście nie należy pomijać kwestii nawilżenia, wpływu retinoidów, czy witaminy C w kremach [7], ale ważna jest przede wszystkim prewencja i opóźnianie procesu starzenia. Czy zaufanie i stosowanie tylko kremów i maseczek jest właściwym podejściem? Sposób na zmarszczki jest trochę bardziej skomplikowany. Warto na tym etapie rozważyć podejście, jakie oferuje kosmetologia estetyczna i anti-aging.

Jeżeli chcesz przywrócić lub zachować swoją naturalną atrakcyjność i urodę, opóźnić proces starzenia, zapraszam do konsultacji ze mną.

W pracy przyświeca mi mądre zadnie wypowiedziane przez Giorgio Armani „I prefer to look at a natural woman. A woman should be courageous to become older, not be desperate to look younger than her age”.

Skorzystaj z mojej wiedzy i doświadczenia.

                                                                                                                 Monika Sekita-Pilch

Specjalista zabiegów estetycznych i anti-aging, kosmetolog

Literatura

  1. Lehrman K. The Beautiful People. Nytimes.com. https://www.nytimes.com/1999/03/21/books/the-beautiful-people.html. Published 2019. Accessed June 24, 2019.
  2. A. Przylipiak, Podstawy Medycyny Estetycznej, Podręcznik dla studentów kosmetologii. Białystok 2014
  3. Wesley NO Rohrer TE. Evaluation of Beauty and the Aging Face. Dermatology; 152, 2571-2577.
  4. Milutinovic J, Zelic K, Nedeljkovic N. Evaluation of Facial Beauty Using Anthropometric Proportions. The Scientific World Journal. 2014;2014:1-8.
  5. K. Kościński Atrakcyjność twarzy, Instytut Antropologii, Uniwersytet im. A. Mickiewicza
  6. Farkas J, Pessa J, Hubbard B, Rohrich R. The Science and Theory behind Facial Aging. Plastic and Reconstructive Surgery Global Open. 2013;1(1):1-8.
  7. Mukherjee S, Date A, Patravale V, Korting H, Roeder A, Weindl G. Retinoids in the treatment of skin aging: an overview of clinical efficacy and safety. Clin Interv Aging. 2006;1(4):327-348.

Pobierz plik PDF

Atrakcyjność-w-zabiegach-estetycznych