
W medycynie estetycznej i gerontologii anti – aging następuje poszerzenie portfolio zabiegowego o implantację rozpuszczalnych nici odmładzających, rewitalizujących i liftingujących skórę. Na rynku z roku na rok dostępne są coraz to nowsze nici (oraz szkolenia w tym zakresie). Jeżeli jesteś zainteresowana/y szkoleniem zapraszamy do kontaktu Sprawdź szkolenia w MSP Bazują one na znanych w medycynie i chirurgii technologiach np. nici PGA, które są wchłanialnymi, plecionymi szwami tkankowymi wykonanymi z kwasu poliglikolowego, powleczonego polikaprolaktonem i stearynianem wapnia. Procedura technologiczna nici do implantacji jest unowocześniana i dedykowana konkretnie do odmłodzenia skóry.
Nici wchłaniają się poprzez hydrolizę. Wywołują pozytywną reakcję tkankową i wzmacniają stopień podtrzymywania tkanek, odmładzając okolicę zabiegową.
Pierwszy artykuł o niciach napisałam w 2013 roku, artykuł w czasopiśmie naukowym wydałam w 2015 https://sekitapilch.pl/
Bezpośredni link do artykułu w czasopiśmie
Indywidualne programy anti-aging – Nici polidioksanowe (PDO)
Wśród nici gładkich możemy wyróżnić: nici pojedyncze, podwójne, potrójne, wielofilamentowe, skręcone, cavern, wielofilamentowe i multi wypełniające.
Nici haczykowate będą obejmowały różnej grubości i długości nici zaopatrzone w różnego rodzaju haczyki jednokierunkowe, dwukierunkowe czy wielokierunkowe. Haczyki mogą być cięte lub lane, o kształtach zapobiegających ich wygięciu.
Znane są już na rynku nici PDO w różnych odmianach, typu Mono, Twin, Screw, Double Screw, Tornado itp. czy nici Darvin, PGA,n ici First Lift, Barb 4D, nici 6D COG Thread .
Innowacją w medycynie estetycznej i gerontologii anti-aging są nici PLLA, PCL i PCLA

Metoda odmładzania za pomocą nici wywodzi się z idei liftingu twarzy z zastosowaniem systemów nici rewitalizujących i liftingujących (Korea Południowa). Koncepcja zabiegu jest w miarę prosta i polega na implantacji pod skórę rozpuszczalnych nici. Stopniowo rozpuszczając się nici, stymulują syntezę kolagenu, fibroblastów, aktywując neokolagenezę. Skóra zostaje zreformowana, staje się gładsza, świetlista, „pory” ulegają prawidłowości, zmarszczki zostają wyeliminowane, podnosi się owal twarzy, wzmocnieniu ulegają obwisłe tkanki wywołując efekt liftingu skóry.

W procesie starzenia z uwzględnieniem anatomii topograficznej należy zwrócić uwagę na dwa pojęcia twarzy: morfologiczną i fizjonomiczną. Twarz morfologiczna (anatomiczna) to obszar od łuków brwiowych do dołu krawędzi trzonu żuchwy. Zakres topograficzny twarzy fizjonomicznej (oblicza) jest większy i obejmuje również czoło.
Skóra okolicy twarzy traci na elastyczności, wiotczeje, głównie pod wpływem atrofii tkanki tłuszczowej, niesprawności mięśni wyrazowych twarzy, uszkodzenia włókien kolagenowych i elastycznych oraz zaniku kwasu hialuronowego w skórze. Zachodzące zmiany powodują, że skóra twarzy przybiera zmęczony wygląd, policzki i kąciki ust opadają, zmienia się położenie tkanek, które ulegają translokacji. Wokół oczu, ust i nosa zmarszczki pogłębiają się, skóra zaczyna się marszczyć.

Proces starzenia można opóźniać dzięki indywidualnym programom anti-agin w tym z wykorzystaniem implementacji nici (https://sekitapilch.pl/). Pierwsze były PDO (White PDO) włókna otrzymywane w procesie polimeryzacji. Produkowane z polidioksanonu, który po określonym czasie rozpuszcza się w tkance i jest całkowicie absorbowany przez skórę. Są to syntetyczne monofilamentowe włókna. Substancja na bazie PDO po około 10–14 dniach zaczyna stymulować fibroblasty do syntezy naturalnego kolagenu, co zwiększa również produkcję kwasu hialuronowego i białka – elastyny. Jest biozgodna, nie ma właściwości antygenowych, nie wykazuje tendencji do prowokowania zwłóknienia czy bliznowacenia. Efekt liftingu ma być porównywalny z zabiegami chirurgii plastycznej. Użycie nici jest zdecydowanie mniej obciążające dla pacjenta. Nici PDO rozpuszczają się w skórze ok 6-8 miesięcy.
Nici PLLA
Wykonane z biokompatybilnego polimeru – kwasu polimlekowego. Mają za zadanie podnosić wiotką i obwisłą skórę, regenerując włókna kolagenu. Nici ulegając resorpcji, zwiększają delikatnie objętość w obszarach zwiotczeń i przywracają prawidłowy owal twarzy.

Zabieg stymulująco-odmładzający z wykorzystaniem nici PLLA na bazie kwasu polimlekowego jest sposobem na pobudzenie skóry do niezależnej produkcji nowych włókien kolagenowych. KP to polimer, należący do grupy poliestrów alifatycznych, który naturalnie występuje w ludzkim organizmie. Istotnym wskaźnikiem jest to, że jest on biokompatybilny z tkanką i proces biodegradacji polilaktydu, PLA (z ang. polylactic acid) jest w pełni bezpieczny. Nici biorewitalizujące PLLA dedykowane są do głębokiej redermalizacji skóry i efektywnej odnowy włókien podporowych w skórze. W ciągu kilku miesięcy od implantacji ulegają stopniowemu rozpuszczeniu, a uzyskane efektyw rekomendacjach – mają utrzymywać się przez 2-2,5 lata. Efektem tych rezultatów jest działanie kwasu polimlekowego, silnie stymulującego skórę do odbudowy i produkcji swoistego kolagenu, tworzenia partykularnych (własnych) komórek i włókien, wpływając na rozrost tkanek i eliminację zmarszczek. Nici PLLA w piśmiennictwie rekomendowane są, jako terapia nie tylko objawów, ale też przyczyn starzenia się skóry. Rezultatem zabiegu jest stopniowe, naturalne zagęszczenie skóry, odbudowa jej objętości i eliminacja w skórze zmian związanych z wiekiem. Zabieg jest bezpieczny, kompatybilny ze skórą i określany jako małoinwazyjny.
Nici PCL
Działanie PCL charakteryzuje się przede wszystkim tym, że budulec – polikaprolakton jest polimerem należącym do grupy poliestrów alifatycznych, ulega stopniowej konfiguracji w tkance na wskutek hydrolizy wiązań estrowych. Biodegradacja tego związku trwa do 2 lat. Stymulacja skóry w tym okresie ma być na tyle silna, by przyniosła zamierzone efekty. Koryguje zmarszczki statyczne, fałdy i dodatkowo pobudza produkcję kolagenu
Nici PCL można stosować na wszystkie partie ciała. Skutecznie mają podnosić opadającą skórę i przesuwać ją w zależności od zaaranżowanych rezultatów. Dostosowywane są pod kątem długości. Wchłaniają się szybko i nie są widoczne i wyczuwalne pod skórą.
Nici PCLA
Nici PCLA – to połącznie kwasu polimlekowego oraz polikaploraktonu (PCL- polimer biodegradowalny, należący do grupy poliestrów alifatycznych, otrzymywany z kaprolaktonu). Polikaprolakton (PCL) jest dobrze znanym, biowchłanialnym, polimerem medycznym. Rozpuszcza się wolniej w tkance ok 24 miesięcy. W związku z tym czas działania tych nici jest dużo dłuższy od PDO i PLLA.
Implantacja rodzaju nici: PDO, PLLA, PCL, PCLA jest dobierana indywidualnie w zależności od wskazań, stanu, tekstury, redystrybucji tkanki i kondycji skóry.
Warto zwrócić uwagę również na nici Cavern- Fill i Multi-Fill
Nić Cavern- Fill to nić ułożona w kształcie ciasnego tunelu, która nie rozciąga się podczas implantacji. Po wprowadzeniu pod tkankę lekko się rozpręża. Dzięki temu zjawisku daje efekt wypełnienia i uniesienia tkanki i tym samym otrzymujemy dłuższy i bardziej spektakularny efekt.

Rekomendacja:
zwiększenie objętości tkanek, produkcja kolagenu, wypełnienie zapadniętych policzków, zwiększenie elastyczności, poprawa wyglądu skóry, do wszystkich rodzajów zmarszczek.
Wskazania:
- głębokie bruzdy nosowo-wargowe,
- soft lifting,
- rewitalizacja okolicy oczu
- podbródek, blizny
- lwia zmarszczka
- podkreślenie kości policzkowych,
- linie marionetki,
Nici typu Multi-Fill to 14 nici w jednej, swoją strukturą przypominają delikatny wachlarz. Nici Multi-Fill świetnie sprawdzają się do wypełnienia i podniesienia zapadniętych tkanek w okolicy skroni, oczodołu, policzków.

Wskazania do nici PLLA, PCL, PCLA, CAVERN- FILL, MULTI-FILL
Obszary zastosowań na twarzy
- Pionowe i poziome zmarszczki na czole
- Opadające brwi
- Opadające policzki
- Fałd nosowo-wargowy
- Okolica ust
- Zmarszczki palacza
- Fałd podbródkowy
- Fałd marionetkowy
- Fałd policzkowo-jarzmowy
Ilość, rodzaj, grubość czy długość nici, zależna jest od problemu obszaru zabiegowego, tekstury skóry, zawartości i grubości tkanki tłuszczowej, elastyczności, właściwości mechanicznych skóry, zabarwienia a przede wszystkim od jej kondycji. Kwas polimlekowy, Polikaprolakton podobnie, jak kwas hialuronowy jest substancją występującą naturalnie w naszym organizmie i należy do tzw. grupy wypełniaczy w medycynie estetycznej.
Przeciwwskazania
- stany zapalne i zakaźne skóry i tkanki podskórnej,
- zrosty i zwłóknienia w obrębie skóry i tkanek podskórnych,
- epilepsja,
- choroby psychiczne,
- niewyrównana cukrzyca,
- tendencje do powstawania bliznowców
- choroby autoimmunologiczne,
- choroby nowotworowe
- zaburzenia krzepliwości krwi,
- stosowanie kuracji antykoagulantami (na minimum 14 dni przed planowanym zabiegiem, należy odstawić preparaty)
Komponentem programów odmładzania skóry z wykorzystaniem nici jest przede wszystkim prewencja w kontekście tranzytu owalu i geometrii twarzy. Osoby, które nie potrzebują jeszcze liftingu operacyjnego, mogą systematycznie poddawać się zabiegom z użyciem liftingujących nici w celu opóźniania procesów starzenia, pobudzenia neokolagenezy, czyli stymulacji produkcji nowego kolagenu– białka odpowiedzialnego za napięcie i jędrność skóry. Stymulacja komórek skóry – fibroblastów prowokuje pobudzenie syntezy elastyny – białka odpowiedzialnego za sprężystość i elastyczność. Skóra w połączeniu z innymi technikami zabiegowymi utrzymuje swoje właściwości i wygląda młodo.
Zabieg nićmi PDO, PLLA, PCL, PCLA dedykowany jest pacjentom, których skóra wymaga rewitalizacji, napięcia i zagęszczenia a przede wszystkim opóźniania starzenia.
ZALECENIA PO ZABIEGU IMPLANTACJI NICI LIFTINGUJĄCYCH PDO, PLLA, PCL, PCLA
- przez 4 dni spać na wysokich poduszkach, unikając niesymetrycznego ucisku twarzy w czasie snu;
- przez 2-4 dni powstrzymywać się od wzmożonych skurczów mięśni mimicznych twarzy i nie spożywać potraw, wymagają szerszego otwarcia szczęki i bardziej intensywnego żucia;
- przez 24 godziny zaniechać spożywania alkoholu;
- zabiegi pielęgnacyjne na twarzy (demakijaż, mycie, nakładanie kremu) w miejscach implementacji wybranych nici wykonywać bardzo ostrożnie,
- unikać stosowania ruchów przesuwających przez okres nawet do 45 dni, w tym masaży twarzy;
- przez 72 godziny nie dotykać i nie masować obszaru implantacji nici;
- przez 14 dni nie korzystać z sauny i solarium, oraz unikać ekspozycji na słońce;
- przez 7 dni nie narażać organizmu na wysiłek fizyczny
- wykluczyć ćwiczenia na siłowni, ograniczyć bieganie
- przez 56 dni nie wykonywać zabiegów kosmetologicznych w obrębie twarzy (fale radiowe, ultradźwięki),
- przez 14 dni nie korzystać z zabiegów stomatologicznych;
- w razie dłuższego niż 3 dni występowania stanu zapalnego (nadmierny ból, obrzęk, zaczerwienienie) wskazana konsultacja lekarska.
Skorzystaj z mojej wiedzy i doświadczenia – zachowaj młodość na długie lata.
Monika Sekita-Pilch
Specjalista zabiegów w medycynie estetycznej i regeneracyjnej, gerentolog anti-aging
BIBLIOGRAFIA
- A. Kępa, G. Mercik: Polidioksanowe nici liftingujące – nowość w medycynie estetycznej, Kosmetologia Estetyczna 3(2), 2013, 215-219.
- Po nitce do piękna – nowatorska metoda walki ze starością, Newsweek Polska, październik 2013, http://stylzycia.newsweek.pl/,
- M. Sekita-Pilch, Indywidualne programy anti-aging – Nici polidioksanowe (PDO), Kosmetologia Estetyczna 3/2015 /vol. 4, 257-261
- https://aiamedycynaestetyczna.pl/
- https://wirtualnaklinika.pl/
- https://pl.wikipedia.org/wiki/Polilaktyd
- M. Noszczyk. Medycyna piękności, Warszawa: Wydawnictwo Lekarskie PZWL, 2016.