Oczyszczanie wodorowe skóry głowy

Zabieg oczyszczania wodorowego ma rożne cele zabiegowe. Przede wszystkim polega na wprowadzaniu pod ciśnieniem w głąb skóry mikroskopijnych cząsteczek aktywnego wodoru zawartych w strudze wody, które oczyszczają komórki skóry. Dzięki niewielkim rozmiarom pierwiastka i małej masie, wodór może zostać wprowadzony do struktur skóry, neutralizując szkodliwe wolne rodniki, smog, zanieczyszczenie środowiska i dając przy tym uczucie przyjemnego masażu. Zabiegowi oczyszczania wodorowego mogą towarzyszyć inne procedury zabiegowe. W Akademii MSP Ochrony Zdrowia i Urody procedura oczyszczania wodorowego uzależniona jest od skóry pacjenta. Opiera się na 5 lub 7 etapach zabiegowych, spersonalizowanych pod katem rodzaju cery, jej struktury, gęstości, elastyczności, nawilżenia – odwodnienia, tonusu, turgoru, rzeźby skóry, wieku itd. Dzięki określonym technikom, wywoływane są zmiany w błonach komórkowych, a tworzące się mikrokanały w skórze, wspomagają transport substancji aktywnych do określonych tkanek.

Wodór (H, łac. hydrogenium) to pierwiastek chemiczny o liczbie atomowej 1. To najlżejszy i najmniejszy fragment występujący w naturze. Jest najczęściej występującym pierwiastkiem chemicznym we wszechświecie i jednym z najczęściej spotykanych pierwiastków na Ziemi. Posiada najmniejszą masę atomową, wynoszącą 1,00794 u (wyjaśnienie: jednostka masy atomowej, dalton, zwyczajowo atomowa jednostka masy, potocznie unit; stąd symbol u).

 

Źródło: szkolnictwo.pl

Wodór wykazuje właściwości dezynfekujące i antyoksydacyjne. Zabieg oczyszczania wodorowego znajduje zastosowanie w kosmetyce, kosmetologii i trychologii.
Jako przewodnik wodoru służy woda lub gaz, gdzie przenika barierę skóry. Działa kojąco i przeciwzapalnie, neutralizuje wolne rodniki, przywraca równowagę hydrolipidową, oczyszcza, dotlenia i odświeża skórę twarzy, ciała i głowy. Pomaga wyeliminować nadmiar sebum i reguluje pracę gruczołów łojowych. Ale czy to wszystko jest prawdą?

Głównym czynnikiem katalitycznym przy procesie tworzenia wolnych rodników jest promieniowanie UVB i UVA (oprócz dymu nikotynowego) odpowiadające za przedwczesne starzenie się skóry w tym głowy, jak również zaburzona gospodarka hydro-lipidowa. Skóra niestety, jest jednak ciągle eksponowana na działanie promieniowania UV, środki chemiczne i zanieczyszczenia. Czynniki te stanowią przyczynę powstawania wolnych rodników tlenowych, które poprzez utlenianie doprowadzają do uszkodzenia i mutacji kodu genetycznego komórek, rozpoczynając w ten sposób proces fotostarzenia i zaburzenia w prawidłowym funkcjonowaniu skóry. Wolne rodniki powodują stany chorobowe skóry, zaburzają jej naturalne struktury anatomiczne i funkcjonowanie. To jest fakt.

Oprócz negatywnego wpływu promieniowania UV jest również pozytywny aspekt, np. poprawa nastroju czy wspomaganie leczenia chorób skóry (np. łuszczycy, oczywiście w określonym widmie światła). I tu warto przypomnieć nadrzędne prawo nie tylko w odniesieniu do zabiegów estetycznych: Primum non nocere (z łac. „po pierwsze nie szkodzić”). Czyli w prostej konkluzji: Wszystko z umiarem.
Oczyszczanie wodorowe w kosmetyce i kosmetologii – zastosowanie

 • Spowolnienie procesów starzenia,
 • Zmniejszenie RFT
 • Oczyszczenie warstwy rogowej skóry
 • Zwiększenie poziomu nawilżenia
 • Redukcja przebarwień melanocytowych w kontekście wyrównania kolorytu naskórka
 • Łagodzenie stanów zapalnych
 • Dotlenienie skóry

RFT [Reaktywna Forma Tlenu lub ROS, od ang. reactive oxygen species] jest główną przyczyną przedwczesnego starzenia się skóry.
Zabieg aktywnym wodorem prowadzi do zmniejszenia ilości RFT do bezpiecznego poziomu. Wolne rodniki są ściśle powiązane z atomami tlenu, którego liczba elektronów powinna być parzysta na jego ostatniej orbicie. Jeżeli jeden elektron zostaje utracony, atom tlenu pozostaje „dziurawy” i tracąc równowagę, zaczyna krążyć po organizmie w poszukiwaniu uzupełnienia ubytku. Znajduje w bardzo szybkim tempie prawidłowy atom, odłącza od niego brakujący elektron i tworzy tym samym nowy wolny rodnik. Ten z kolei, także traci równowagę i zaczyna poszukiwać odpowiedniego atomu, tworząc reakcję łańcuchową i kolejne wolne rodniki odpowiedzialne za procesy starzenia się skóry i powstawanie zmarszczek. To jest również fakt.

PRZECIWWSKAZANIA

Oczyszczanie wodorowe należy do delikatnych i bezpiecznych form eksfoliacji. Warto jednak skonsultować się z kosmetologiem, technikiem usług kosmetycznych i ustalić protokół zabiegowy oraz ewentualne przeciwwskazania do zabiegu głownie}

 • choroby wewnętrzne (cukrzyca, nowotwory)
 • aktywne infekcje np. opryszczka
 • naruszona ciągłość skóry
 • stany zakaźne
 • stany bakteryjne
 • stany alergiczne
 • ciąża i karmienie piersi
 • rozrusznik serca
 • Schemat ogólnego zabiegu oczyszczania wodorowego

 1. Neutralizacja wolnych rodników za pomocą substratu wodorowego.
 2. Złuszczenie obumarłych warstw naskórka.
 3. Dotlenienie skóry na poziomie komórkowym i przygotowanie do wprowadzania substancji antyoksydacyjnych.
 4. Rozprowadzenie substancji aktywnych i antyoksydantów na obszarze zabiegowym.
 5. Wprowadzenie substancji aktywnych i antyoksydantów do przestrzeni międzykomórkowej i mieszków włosowych.

Zabieg nie wymaga rekonwalescencji. Przed wykonaniem zabiegu nie jest wymagane specjalne przygotowanie klienta.
Oczyszczanie wodorowe zalecane jest dla osób w każdym wieku, zarówno dla kobiet jak i dla mężczyzn. Polecane jest również osobom, których skóra twarzy eksponowana jest na działanie zanieczyszczeń miejskich. Jest to zabieg antysmogowy.
Sprawdza się w przypadku cery zmęczonej, pozbawionej blasku, suchej i odwodnionej. Rewitalizuje ją, usuwa nadmiar sebum, martwe komórki naskórka, oczyszcza, poprawia mikrokrążenie, koloryt i nawilżenie. Zabieg oczyszczania wodorowego z powodzeniem może być przeprowadzony u osób z cerą trądzikową oraz naczyniową.

Oczyszczanie wodorowe, a reaktywne formy tlenu – RET

Źródło: http://kosmetologiaestetyczna.com/ike/4.2018/files/assets/basic-html/index.html#65

RFT wiążą się z jonami wodoru, w wyniku tego procesu dochodzi do powstania wody i czystego tlenu, efektywnie neutralizując działanie wolnych rodników w skórze i opóźniając procesy starzenia.

Podsumowanie

Efekty są widoczne po zabiegu. Skóra jest nawilżona, odświeżona, zrewitalizowana, odżywiona i napięta. Komórki zrogowaciałego naskórka, zanieczyszczona warstwa skóry obstrukcja porów skórnych zostają usunięte, skóra jest oczyszczona i gładka. Szkodliwe wolne rodniki są zneutralizowane, a proces starzenia się skóry spowolniony.

Zastosowanie aktywnego wodoru, bezpieczeństwo terapii i brak inwazyjności powodują, że zabieg oczyszczania wodorowego znajduje szczególne zainteresowanie w okresie jesiennym i wiosennym wśród klientów. Aktualnie (rok 2020) zabieg wykonywany jest całorocznie z uwagi na personalizację procedury i stosowane techniki pracy. Prawidłowe przygotowanie skóry do zabiegu i neutralizacja wolnych rodników stanowią etap wstępny każdej procedury przy zabiegach anty-aging oraz trychologicznych.
AquaPeel H2 model 3, którego jedynym dystrybutorem jest firma www.medical-beauty.pl to najpopularniejsze Oczyszczanie Wodorowe w Polsce 🔥 o synergicznym działaniu oczyszczania wodorowego i hydrabrazji.

Zabieg składa się z 8 etapów:

 • oczyszczania wodorowego (usunięcie wolnych rodników, eliminacja zanieczyszczeń skórnych)
 • eksfoliacji wodorowej w zależności od potrzeb skóry
 • mezoterapii tlenowej / infuzji tlenowej (dotlenienie i dyspersja antyoksydantów)
 • mezoterapii ultradzwiękowej (wzmożony transport substancji aktywnych w zależności od rodzaju cery)
 • fali radiowej – lifting skóry – w zależności od potrzeb skóry
 • bioprądów stymulujących parametry skóry – w zależności od rzeźby skóry, tonusu i turgoru z uwzględnieniem diagnostyki skóry i stopnia zapotrzebowania w kontekście struktury skóry
 • krioterapii – ujędrnienie i normalizacja funkcji gruczołów łojowych
 • maski chromo-oxygen, czyli chromoterapia światłem LED

Cena 6-8 etapowego zabiegu 300-350 PLN

W pakiecie 4 zabiegów 1000 PLN, czyli 250 za zabieg

 

Jeżeli jesteś zainteresowana/y swoim rozwojem w branży kosmetyki profesjonalnej, technik usług kosmetycznych, kosmetologii i medycyny estetycznej, masażu, odnowy biologicznej Spa& wellness, wizażu i kreowania wizerunku, technik sterylizacji medycznej, podologii, podologii medycznej i innych, zapraszam do kontaktu, sprawdź ofertę i bądź z Nami na bieżąco https://akademiamsp.eu/

Literatura

 1. https://pl.wikipedia.org/
 2. https://www.medical-beauty.pl/
 3. G.W.C. Kaye, T.H. Laby: Tables of Physical & Chemical Constants (16th Edition 1995) 3.1.3 Abundances of the elements. The National Physical Laboratory, 1995. (ang.)
 4. http://kosmetologiaestetyczna.com/
 5. https://beinspiration.pl/
 6. https://polskiblogkosmetyczny.pl/
 7. www.medical-beauty.pl

 

Skorzystaj z mojej wiedzy i doświadczenia
Monika Sekita-Pilch

mgr kosmetolog, mgr pedagog, specjalista zabiegów estetycznych i anti-aging, trycholog, dyplomowany podolog, technik sterylizacji medycznej, psychosomatyk i somatopsycholog,
coaching dietetyczny w kosmetologii, trener fitness i dietetyki, specjalista odnowy biologicznj Spa & Wellness, technik usług kosmetycznych

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Name *