Drenaż limfatyczny jest formą masażu sekwencyjnego, inaczej uciskowego, którego celem jest stymulacja oraz usprawnianie pracy układu limfatycznego i krwionośnego. Poprawia przepływ płynów tkankowych w kierunku węzłów chłonnych, głównie limfy czy chłonki zalegającej w naczyniach limfatycznych, czyli płynu odprowadzającego toksyny i nadmiar wody z tkanek, jednocześnie aktywując pracę limfangionów – czyli tzw. serduszek limfatycznych.
Drenaż limfatyczny może być wykonywany ręcznie lub za pomocą specjalnych urządzeń.
Układ limfatyczny uzupełnia działanie układu krwionośnego i ma istotne znaczenie dla reakcji obronnych organizmu. Najważniejsze z punktu widzenia medycyny i kosmetologii w kontekście korzyści dla organizmu, eliminacji zmian patologicznych i wyglądu skóry, powinien być stymulowany.
Układ limfatyczny w obrębie swojego układu, nie ma takiej pompy jaką jest serce w układzie krwionośnym.
Za przepływ limfy anatomicznie i fizjologicznie odpowiedzialny jest układ tętniczy, który poprzez swoją pracę i uderzenie aktywuje ucisk na naczynia limfatyczne pobudzając w ten sposób przepływ limfy. Rolę w przepływie limfy odgrywają również mięśnie, głównie przy skurczu, podczas zamierzonego wysiłku fizycznego.
Aby usprawnić przepływ limfy w kierunku węzłów chłonnych i zachodzących w wyniku tych działań zmian, należy podjąć regularny i systematyczny wysiłek fizyczny lub skorzystać z Naszej wiedzy i doświadczenia.
Po analizie Twojego składu ciała i zebranym danym, dobierzemy dla Ciebie parametry i protokół zabiegowy z wykorzystaniem odpowiedniej aparatury.
Mechaniczny drenaż limfatyczny, nazwany analogicznie pneumatycznym masażem sekwencyjnym, to masaż uciskowy, którego zasadniczym celem jest pobudzenie krążenia limfy, odpowiedzialnej za usuwanie z komórek zbędnych produktów przemiany materii, obrzęków zastoinowych spowodowanych przez zaleganie limfy w naczyniach limfatycznych i wzmożenie samoczynnego dążenia organizmu do oczyszczania się. Drenaż limfatyczny pomaga w redukcji cellulitu i tkanki tłuszczowej. Jest szczególnie polecany osobom z zastojem limfy, nadmiarem tkanki tłuszczowej, bliznami i rozstępami, a także osobom chcącym poprawić wygląd i kondycję skóry. Zabieg wykonywany jest przy użyciu specjalnego aparatu przez wykwalifikowanego kosmetologa.
Drenaż limfatyczny jest bezpiecznym i przyjemnym zabiegiem, który nie powoduje bólu ani podrażnień. Zabieg trwa zwykle od 30 do 60 minut, w zależności od obszaru ciała. Przed zabiegiem należy zadbać o odpowiednie nawodnienie organizmu, a po zabiegu unikać alkoholu i kawy. Zabieg można powtarzać raz lub dwa razy w tygodniu, w zależności od potrzeb i efektów.
Konsekwencją tych działań jest zapobieganie i redukcja obrzęków limfatycznych (zarówno pochodzenia podstawowego, poczynając od cellulitu wodnego, gromadzenia wody, poprzez powstałych w wyniku chorób metabolicznych, do zaawansowanych powstałych w wyniku powikłań po zabiegach chirurgicznych) oraz optymalizacja transportu wody i soli mineralnych w organizmie zarówno kobiet, jak i mężczyzn, wpływając tym samym na przyspieszony metabolizm tkanek i eliminację obrzęków, nierówności, wgłębień skóry, utraty elastyczności skóry i mięśni.
Efekty po zabiegu
- Eliminacja obrzęków
- Pobudzenie krążenia skórnego
- Poprawa wyglądu skory
- Eliminacja cellulitu
- Usprawnienie funkcjonowania metabolizmu
- Wyszczuplenie ciała
- Uczucie lekkości
- Relaks
U pacjentów po urazach i operacjach zauważono pozytywny wpływ nie tylko w zwalczaniu obrzęku limfatycznego przy zastosowaniu drenażu limfatycznego, ale także w poprawie wyglądu skóry. Przyczyną poprawy wyglądu największego organu ciała jest pobudzenie metabolizmu i krążenia skórnego, dzięki czemu usprawniony był dopływ tlenu do komórek, co zwiastowało poprawę odżywienia skóry.
Wskazania
- Obrzęki
- Stojąca siedząca praca
- Grupa zawodowa tancerzy
- Poprawa niewydolności żylnej
- Siedzący tryb życia
- Eliminacja cellulitu
- Pobudzenie układu limfatycznego do oczyszczania
- Eliminacja toksyn z organizmu
- Pobudzenie metabolizmu
Przeciwwskazania
- Zastawka serca
- Ostra Niewydolność nerek
- Marskość wątroby
- Zakrzepica żył głębokich
- Zaawansowana miażdżyca naczyń
- Stany zapalne organizmu
- Gorączka
- Guzki niewiadomego pochodzenia