Zabieg z wykorzystaniem autologicznej fibryny (I-PRF) to przełom w głębokim odmładzaniu skóry, rewitalizacji i stymulacji bazujący na czynnikach wzrostu i komórkach macierzystych pozyskiwanych z materiału autologicznego – krwi pacjenta. Fibryna jako białko, składnik osocza krwi, jest doskonałym wypełniaczem stosowanym w newralgicznych, wymagających obszarach okolicy twarzy, szyi, dekoltu, również dłoni, okolicy kolan i sfer intymnych.
Fibryna tworzy pod skórą włókna fibryny układające się w siateczkę, dzięki czemu eliminują zmarszczki, zagłębienia i ubytki tkankowe skóry. W zabiegu wykorzystywane są dwa rodzaje fibryny pozyskanej z krwi pacjenta: fibryna komórkowa i fibryna strukturalna, co powoduje uzyskanie naturalnego wypełniacza.

W celu optymalizacji efektów rekomendowany jest zabieg w odpowiednim odstępie czasowym z wykorzystaniem autologicznej fibryny bogatopłytkowej, który można wykonywać oddzielnie lub w połączeniu z zabiegiem osocza bogatopłytkowego. Takie połączenie procedurowe pozwoli na maksymalizację efektów obu zabiegów, ale o tym zdecyduję specjalista zabiegów estetycznych i anti-aging po anamnezie, inspekcji i palpacji.
Fibryna podobnie, jak znane osocze bogatopłytkowe, jest uzyskiwana z krwi poprzez protokół odwirowania elementów morfotycznych. W tym przypadku jednak, proces wirowania przebiega zdecydowanie wolniejszym torem z wykorzystaniem specjalnego zestawu. Dobrane odpowiednio tempo wirowania krwi sprawia, że otrzymany preparat podawany pacjentowi, zawiera nie tylko płytki krwi i czynniki wzrostu, ale również innego rodzaju komórki, wpływające pozytywnie na proces regeneracji, w tym także komórki macierzyste. Otrzymana struktura fibryna strukturalna i komórkowa w długim okresie czasu po augmentacji stymuluje płytki do uwalniania czynników wzrostu, cytokin oraz skutecznie kieruje migracją mezenchymalnych komórek macierzystych do miejsca uszkodzenia w obszarze zabiegowym. Dzięki temu efekty terapeutyczne w postaci „odmłodzenia” skóry są po pierwsze lepsze, po drugie dłużej się utrzymują po uwzględnieniu przede wszystkim wskazań, aktualnego zdrowia i stanu skóry klientki/ta. Po zabiegu nie występuje ryzyko nietolerancji i reakcji alergicznych. Zauważalny jest obrzęk tkanki o zróżnicowanym profilu wchłaniania.
Fibryna bogatopłytkowa deponowana w głębszych warstwach skóry powoli koaguluje, tworząc żel, naturalny materiał dający efekt wypełnienia struktur tkankowych. Dzięki mezenchymalnym komórkom macierzystym i aktywowanym płytkom krwi, z których uwalniają się czynniki wzrostu, i-PRF ma regenerujący wpływ na otaczające tkanki.
Fibryna bogatopłytkowa – wskazania
- oznaki starzenia się skóry
- zmarszczki głębokie
- fałdy skórne
- dolina łez
- bruzdy nosowo-policzkowe
- bruzdy nosowo-wargowe
- linie marionetki
- linia żuchwy
- zmarszczki gładzizny
- lwia zmarszczka
- kurze łapki
- zapadnięta skóra
- ubytki tkanek
- rewitalizacja ust
- brak napięcia skóry
- wypełnienie blizn po trądziku
- łysienie
- atrofia sromu i pochwy
- regeneracja i rewitalizacja tkanek pochwy w celu przywrócenia im prawidłowego ukrwienia, nawilżenia i napięcia.
Procedura zabiegu
Zabieg polega na podaniu fibryny bogatopłytkowej w określone miejsce na skórze wymagające regeneracji i aktywacji. Efekt widoczny jest już po pierwszym zabiegu. W celu utrzymania regeneracji skóry twarzy, szyi, dekoltu, dłoni lub okolic intymnych zaleca się przeprowadzenie serii 2-3 zabiegów co 4 tygodnie. Rekomenduje się również zabiegi co 6-8 miesięcy w celu utrzymania uzyskanych efektów.
Do zabiegu wypełnienia i regeneracji potrzebne jest 1-2 ml płynnej fibryny bogatopłytkowej.
Przeciwskazania:
- Choroby krwi
- Nowotwory
- Przewlekłe schorzenia wątroby
- Zakażenia ostre i przewlekłe
- Ciąża i laktacja
- Schorzenia wątroby
- Leczenie antykoagulantami
- Stosowanie aspiryny i innych NLPZ (niesteroidowych leków przeciwzapalnych)
Przed zabiegiem:
Wskazane odpowiednie nawodnienie – w dniu zabiegu należy wypić co najmniej 1,5 litra wody mineralnej
Nie stosować niesteroidowych leków przeciwzapalnych przed zabiegiem oraz przez 5 dni po zabiegu.
Po zabiegu przez około 24 godziny:
nie należy korzystać zajęć fitness, nie stosować gorących kąpieli, wstrzymać się od uprawiania aktywnych sportów. Należy dbać o higienę miejsca zabiegowego.
Przez okres 2 tygodni
unikać sauny i solarium, ekspozycji słonecznej oraz stosować ochronę przeciwsłoneczną, krem z filtrem +50
Efekty po zabiegu
- wygładzenie skóry
- wygładzenie zmarszczek
- korekta bruzd
- poprawa napięcia, elastyczności skóry
- poprawa nawilżenia skóry
- remodeling włókien kolagenowych
- poprawa gęstości skóry okolicy zabiegowej
- poprawa ukrwienia i odbioru bodźców
Źródła
https://sekitapilch.pl/e-book/
https://keymedpolska.pl/wp-content/uploads/2017/04/Keymed_Medycyna_Estetyczna_folder-do-pobrania.pdf