Polinukleotydy w odmładzaniu i biorewitalizacji skóry
Polinukleotydy działają bezpośrednio na komórki fibroblastów, poprzez bodźce fizjologiczne, które wzmagają regenerację i wytwarzanie niektórych składników skóry, przede wszystkim kolagenu, elastyny zwiększając jej gęstość. Biorewitalizacja jest zabiegiem z głównym przeznaczeniem na obszary skóry najbardziej eksponowane, czyli twarz, szyję, dekolt oraz dłonie, które w największym stopniu ukazują oznaki upływającego czasu.
Biorewitalizacja początkowo była stosowana w celu dostarczenia egzogennie brakujących komponentów skórnych, takich jak kolagen, glikoproteiny czy kwas hialuronowy. Aktualnie pozwala stymulować podział komórek macierzystych i zwiększać ich aktywność metaboliczną w celu odbudowy autogennych składników skóry. Nowatorską formułę zabiegów, opartą na zastosowaniu polinukleotydów, opracował włoski specjalista chirurgii plastycznej, profesor Maurizio Cavallini.

Polinukleotydy są to małe fragmenty kwasów nukleinowych DNA i RNA występujące w jądrach komórkowych w całości biokompatybilne z organizmem ludzkim. Podstawowy czynnik aktywny – polinukleotyd – otrzymywany jest z jadalnej ryby, gamety pstrąga, co jest dowodem na bezpieczeństwo stosowanej substancji. Technika ekstrakcji, jaką otrzymywane są produkty, gwarantuje sterylność i jakość preparatów. Najnowsza formuła składa się z makrocząsteczek polinukleotydów o wysokim stężeniu, których właściwości biochemiczne i biofizyczne powodują, że są wiskoelastyczne, mają zdolność przestrzennego przyłączania dużej ilości cząsteczek wody, co w połączeniu z działaniem kwasu hialuronowego w znaczącym stopniu zwiększa nawilżenie skóry.
Preparaty na bazie naturalnych polinukleotydów stosowane są do głębokiej odnowy i biostymulacji skóry. Wykazują działanie w oparciu o trzy mechanizmy działania
- LIFTING i biostymulacja – stymulowanie procesu wytwarzania kolagenu typu I i elastyny, co powoduje zagęszczenie skóry, ujędrnienie i jej uniesienie,
- DZIAŁANIE ANTYOKSYDACYJNE oraz eliminowanie wolnych rodników powstających na skutek palenia papierosów, oddychania zanieczyszczonym powietrzem, silnego, długotrwałego stresu, dużego wysiłku fizycznego, intensywnego opalania się, nieodpowiednią dietą,
- NAWILŻENIE – wiązanie przez strukturalne polinukleotydy wody zapewnia długotrwałe nawodnienie macierzy pozakomórkowej, dzięki czemu skóra staje się nawilżona, jędrna, gładka i elastyczna.

Polinukleotydy hamują foto- i chronostarzenie, skutecznie zabezpieczają skórę przed ekspozycją na słońce. Badania in vitro na fibroblastach poddanych promieniowaniu UV B ukazały, że polinukleotydy wywołują efekt ochronny. Doświadczenia przeprowadzone na Uniwersytecie w Sienie wykazały ich działanie antyutleniające, co potwierdza fakt, że cykliczne podawanie polinukleotydów w warstwy skóry wywołuje przedłużone nawilżenie izoosmotyczne macierzy komórkowej, biostymulację oraz efekt przeciwutleniający.

Zabieg intensywnie nawilża i poprawia kondycję skóry. Zawarte w preparatach polinukleotydy aktywują dwa rodzaje receptorów membranowych w fibroblastach tzn. receptory CD39 i CD40. Aktywacja określonych receptorów prowadzi do stymulacji produkcji kolagenu (typ 1) elastyny, fibronektyny, lamininy itp. oraz dojrzewania fibroblastów w miofibroblastach (stanowią wyodrębnioną populację specyficznych komórek pochodzenia mezodermalnego, wykazujących morfologiczne i funkcjonalne właściwości zarówno fibroblastów, jak i komórek mięśni gładkich).
Preparaty na bazie naturalnych polinukleotydów stosowane są jako profilaktyka starzenia oraz jako zabieg „naprawczy” i anti-aging. Są one naturalnie obecne w organizmie człowieka, a pochodzące z preparatów są całkowicie wchłanialne.
Zabieg polega na śródskórnej iniekcji za pomocą cienkiej igły lub kaniuli. Produkty podaje się za pomocą 3 technik:
- intradermoterapią depozytową,
- kaniulą wachlarzowo lub 2D,
- specjalnie wyznaczonych punktach bioestetycznych na twarzy w jej środkowej i dolnej części (5 nakłuć na jedną stronę twarzy po 0,15ml).
Zabieg z polinukleotydami najczęściej wykonywany jest w serii od 2-4 zabiegów w kilkutygodniowych odstępach o czym decyduje zabiegowiec.
Procedura jest bezbolesna, podczas zabiegu odczuwalne jest lekkie mrowienie i rozpieranie. Znieczulenie nie jest konieczne, choć na prośbę można zastosować u szczególnie wrażliwych osób.
Przez 2-3 dni w obszarze zabiegowym może wystąpić zaczerwienienie, delikatny obrzęk, swędzenie i tkliwość.
Podsumowanie
Polinukleotydy działają wielokierunkowo. Mogą pełnić funkcję stymulującą nawilżenie skóry, jak również blokadę przeciw wolnym rodnikom. Jest również gama preparatów, które przez stymulację białek skóry: kolagenu i elastyny nadają pożądany owal twarzy, mają działanie anti-aging (przeciwzmarszczkowe) i wypłycające zmarszczki.
Literatura
Materiały dr. Maurizia Cavalliniego udostępnionych przez Fenice
http://www.cabines.pl