Okolica oczu jest szczególnie podatna na wszelkiego rodzaju problemy estetyczne. Coraz częściej obserwuje się wśród pacjentów oprócz klasycznej doliny łez, dwie jednostki: Malar Bags i Festoon.

Źródło: https://www.longevita.co.uk/guides/malarbags

Malar Bags to obrzęknięte poduszki, torby lub worki powstające w wyniku przewlekłego zastoju płynu w tkance podskórnej. Pojawiają się na styku dolnych powiek i górnych policzków. Mogą jednak rozciągać się na same policzki. Można je zobaczyć i wyczuć pod kostną krawędzią oczodołu, poniżej worków pod oczami, dolnej powieki, na granicy z policzkiem. Nadają twarzy zmęczony wygląd. W zależności od dominującej komponenty obrzęku – mówimy o klasycznym Malar bags bez zwiotczenia skóry i przemieszczenia mięśnia okrężnego oka.
Drugą powszechnie używaną nazwą zmian malarowych jest festoon, który jest słowem używanym do opisania dodatkowo występujących zwiotczeń skóry i mięśnia okrężnego oka. To połączenie wiotkości skóry, opadającej i wystającej tkanki tłuszczowej oraz gromadzenia się płynów. Opisywane są również, jako „hamakowe” zwiotczenie mięśnia okrężnego oczodołu

Problemy okolicy oczu rozwinąć się mogą z powodu zatrzymania płynów, tkanki tłuszczowej, rozluźnienie mięśnia okrężnego oka i nadmiaru skóry.

Przyczyny powstawania Malar Bags są wieloczynnikowe. Poza predyspozycjami genetycznymi ich rozwojowi sprzyjają: obrzęk jarzmowy – pojawia się z powodu gromadzenia płynu w okolicy jarzmowej. W wyniku spożywanie dużej ilości słonych potraw będzie bardziej widoczny. Ekspozycja na światło UV, palenie tytoniu oraz poziom hormonów – głównie tarczycy. Zastoje płynów pojawiają się początkowo nad ranem – do ok. godziny od przebudzenia, niestety wraz z upływem czasu zastój ma charakter przewlekły i utrzymuje się stale.

Zapobieganie im może nie zawsze jest możliwe, ponieważ w grę wchodzą predyspozycje genetyczne i starzenie się. Możesz jednak działać prewencyjnie, aby nie stały się bardziej widoczne:

  • ograniczenie ekspozycji na słońce i aplikacja filtrów przeciwsłonecznych
  • wyeliminowanie palenie
  • prawidłowy sen
  • unikanie spożywania zbyt dużej ilości słonych potraw
  • unikanie spożywania alkoholu

Metody leczenia

W zależności od stopnia zaawansowania zmian, które są oceniane na wizycie konsultacyjnej proponowane są różne metody leczenia worków policzkowych, zarówno mniej inwazyjne lub radykalne czyli chirurgiczne.

Do metod mniej inwazyjnych zaliczamy procedury manualne poprawiające głównie drenaż płynów w tkance skóry, odpowiednie techniki iniekcyjne intradermoterapii, lipoterapia i frakcjonowanie termiczne.

W przypadku zmian o większym nasileniu rozwiązaniem może okazać się zabiegowe obkurczenie tkanek, ze szczególnym uwzględnieniem zamknięcia przestrzeni, w której zbiera się płyn.

Zabieg chirurgiczny

  • Do zabiegu chirurgicznego kwalifikowani są pacjenci o większym nasileniu Malar Bags lub Festoon i nie należy mylić tego zabiegu z blefaroplastyką, gdyż na pewno nie pomoże.
  • Zabieg wykonywany jest w znieczuleniu miejscowym. Trwa on około 1,5 godziny. W zależności od wskazania wykonuje się odpowiednie nacięcie tkanki.
  • Malar Bags – podczas zabiegu wykonuje się nacięcie ok. 1,5 cm, które następnie jest zszywane szwem śródskórnym aby zminimalizować widoczność blizny.
  • Festoon – długość cięcia jest większa – dochodzi nawet do 6-8 cm.

Rekonwalescencja po zabiegu chirurgicznym.

Widoczne są krwiaki, które zwykle ulegają wchłonięciu do 14 dni. Szwy usuwane są po ok. 7 dniach od zabiegu. W okresie rekonwalescencji należy ograniczyć wysiłek fizyczny zaprzestać korzystania z sauny i długich, gorących kąpieli. Wskazane są chłodne okłady i aplikacja zaleconych maści i żeli.


anti-aging arnika blog diosmina dolina łez EJAL 40 estetyka estetyka intymna Feston fibryna bogatopłytkowa kasztanowiec kwas hialuronowy kwas hialuronowy nowszej generacji lifting lifting na poziomie komórkowym malar bags monika sekita-pilch nanodermabrazja nefertiti Nefertiti lifting nici CAVERN-FILL nici MULTI-FILL nici PCL nici PCLA nici PLLA NUCLEOFILL oczyszczanie wodorowe okolica oczu Pielegnacja po zabiegu q&a sauna sauna mistrzynie senolityki senomorfiki senostatyki siniaki siniaki w medycynie estetycznej usta witamina K wybroczyny wynaczynienia wynaczynienia śródskórne zabieg zmiany po zabiegu żywokost lekarski