Po zabiegach medycyny estetycznej z iniekcją w miejscu wkłucia igłą, mogą pojawić się siniaki. Ten niepożądany u pacjentów stan, pojawia się po zabiegach z przerwaniem ciągłości tkanki.
Wybroczyny, siniaki czyli wynaczynienia śródskórne po zabiegach estetycznych to powszechny objaw pojawiający się, gdy igła podczas zabiegu natrafi na naczynie krwionośne.
Wybroczynami nazywamy wynaczynienia krwi o wielkości od 1 do 3 mm, niekiedy zlewające się ze sobą. Ich usytuowanie zamyka się w obrębie skóry.
Siniaki natomiast to wynaczynienia krwi o średnicy od 5 mm do kilku centymetrów. Czasami mogą zdarzyć się siniaki osiągające ok 10 cm, nazywamy je wówczas wylewami krwawymi.
Przyczyny pojawianie się siniaków i wybroczyn
Na powstawanie wynaczynień skórnych mają wpływ czynniki związane z aktualną kondycją organizmu, wiekiem, dietą, używkami, lekami i płcią.
Towarzyszące choroby
- choroby wątroby
- insulinooporność
- choroby nerek
- nowotwory układu krwiotwórczego
- anemia
- hemofilia
- cukrzyca
- skazy krwotoczne
Inne
- spożywanie alkoholu na 48 godzin przed planowanym zabiegiem
- menstruacja
- czynnik chorobowy, tj. małopłytkowość, hemofilia, zaburzenia krzepliwości, skaza krwotoczna
- predyspozycje osobnicze
- wrodzona kruchość naczyń
- niedobory Wit. C, Wit. K, cynku
- stosowanie leków, jak: aspiryna, ibuprofen, heparyna, kortykosteroidy, leki przeciwzakrzepowe
Eliminacja siniaka w czasie.
W nomenklaturze medycznej wybroczyny lub siniaki są degradowane samoistnie przez tkanki skóry po upływie kilku dni, najczęściej 7 do 10. Proces reinkarnacji wylewu uaktywnia stopniowy, zmieniający się w czasie kolor od ciemnego fioletu przez żółty do naturalnego koloru skóry. Kolor siniaka zależy od głębokości lokalizacji pękniętego naczynia, początkowo jest ciemnopurpurowy do granatowego, jeśli jest płytko pod skórą, zamienia się na czarno-niebieski a w miarę wchłaniania się na kolor żółto-zielony.
Powstałe zmiany po zabiegu estetycznych mogą być korygowane.
Wynaczynienie, które pojawia się od razu po wyjęciu igły z tkanki, należy natychmiast ucisnąć. Zmiana, która uaktywnia się do godziny po zabiegu może być potraktowana zimnym okładem. Zmniejszy on obrzęk i obkurczy naczynia krwionośne minimalizując ryzyko wystąpienia większych wybroczyn.
W sytuacji, gdzie od zabiegu minęło 36-48 godzin należy zastosować preparaty, które będą działały obkurczająco i zmniejszą obrzęk, np. arnika, witamina K, kasztanowiec, lub żywokost lekarski.
Osoby ze skłonnością do powstawania siniaków powinny być odpowiednio zaopatrzone przed zabiegiem. Rekomendowana jest suplementacja preparatów z diosminą lub synergią witaminy C z rutyną na 3- 4 dni przed planowanym zabiegiem. O doborze preparatu zdecyduje zabiegowiec podczas konsultacji.