Celem modelowania i konturowania ust jest zmiana ich wyglądu poprzez zastosowanie różnych technik augmentacyjnych, mających na celu poprawę urody, atrakcyjności i wyglądu ust.

Piero della Francesca i Luca Pacioli informowali, że piękno to harmonia kształtu i proporcji. Wstrzykniecie dużej ilości wypełniacza w tkanki czerwieni wargowej wpłynie, co jest prawdą na powiększenie ust, ale jaki będzie tego efekt? Nienaturalny wygląd, sztywność ust, zaburzenie funkcji mięśnia okrężnego ust, to nie jest cel pozabiegowy modelowania ust.
Należy pamiętać, że procedura modelowanie ust ma na celu zredukować wiotkość, poprawić kontur, kształt, odmłodzić, ujędrnić, nawilżyć, zrewitalizować okolicę ustną, podnieść kąciki, nadać jędrności i co najważniejsze (przede wszystkim dla mnie) zmysłowości. W swojej wieloletniej pracy zawodowej (zabiegowcem jestem od 1997 roku), bazuję na wyznaczonym przez siebie trendzie: Natural Look. Czyli skupieniu uwagi, na przywróceniu utraconych struktur anatomicznych w wyniku procesu starzenia lub zmiany proporcji warg z uwagi na predyspozycje genetyczne. Zapytania i automatyczne odpowiedzi, które kierują osoby obserwującej efekty mojej pracy, czyli o wygląd osoby, która poddała się mojej ingerencji, są następujące: naturalna/y czy zrobiona/y? Raczej nie zrobiona/y za naturalnie wygląda. Takie przesyłane spostrzeżenia i informacje, które raportują klienci umożliwiają wysunięcie wniosku, że moje założenie Natural Look, są w dobie ponadmiarowych technik modelowania ust jednak cenione.
I właśnie to, jest celem zabiegowym modelowania: podkreślenie naturalnego wyglądu, bez zmiany rysów twarzy z zachowaniem anatomii i topografii okolicy zabiegowej.
W mojej praktyce stosuję wiele technik i są one dla mnie instrumentem do uzyskania naturalnego wyglądu. Unikanie nadmiaru jest dla mnie kluczem do sukcesu w perfekcyjnym modelowaniu i konturowaniu ust. Coraz większa rzesza klientów respektuje moje założenia i ufa mojej wiedzy i doświadczeniu stawiając na naturalność.

Technik modelowania ust jest bardzo wiele, od podstawowych do zaawansowanych, aktualnie hybrydowych, jak np. Paryska, Perłowa, Barbie Look, Baby Doll, Cherry, Polishlips, Hollywood, Garunova, Sambuca, Vamlips i wiele jeszcze innych.
Podstawowe z uwzględnieniem racjonalnego trendu, przedstawiam, zgodnie z Waszymi prośbami, opisując techniki ich wykonania w tym artykule. Dzięki zaangażowaniu zabiegowca, stałym szkoleniom i nieustannego poszerzania warsztatu pracy, możliwy jest spersonalizowany dobór techniki przeprowadzenia zabiegu i tożsamy wpływ na piękny i estetyczny wygląd ust klientki/ta. Często w procedurze zabiegowej stosujemy techniki kombinowane czy reaktywne, bazujące na wyniku diagnozy okolicy ustnej naszej/go klientki/ta.
Jak wykonać pomiar, dokonać analizy okolicy zabiegowej, dobrać procedurę i technikę zabiegu oraz preparaty, dobierać głębokość iniekcji dowiesz się podejmując edukację w Akademii MSP Ochrony Zdrowia i Urody Monika Sekita-Pilch
Jeżeli jesteś zainteresowany/a szkołą, zdobądź z Nami wykształcenie https://akademiamsp.eu/szkoly-roczne/kosmetologia-estetyczna
Jeżeli jesteś zainteresowany/a szkoleniem, napisz, zadzwoń lub zapisz się pod linkiem https://sekitapilch.pl/szkolenia-z-msp/
Jeżeli jesteś zainteresowany/a usługą napisz monika@sekitapilch.pl lub zadzwoń 695 017 687
W mojej procedurze modelowania, nadawania objętości czy konturowania ust uwzględniam anatomię topograficzną i fizjologię, unaczynienie i unerwienie okolicy ustnej, co podkreślam w każdym artykule. Pod uwagę biorę również budowę warstwową warg, usytuowanie zębów, przyzębia i kości wyrostków zębodołowych, rodzaj śluzówki oraz bruzdę bródkowo-wargową. Na podstawie tych wszystkich danych oraz pracy mięśnia okrężnego ust można zaprojektować modelowanie ust u danej klientki.
Techniki podstawowe w modelowaniu, powiększaniu i konturowaniu ust

Do najbardziej znanych podstawowych technik iniekcji w modelowaniu ust należą:
- liniowa wsteczna, wyprzedzająca
- wachlarzowa, zamiennie promieniowa
- punktowa, zamiennie wkłuć seryjnych
- płaska (wsteczna)
- krzyżowa, zamiennie naprzemienna
Technika liniowa.
Jej celem jest poprawa wyglądu ust mało elastycznych, z średnio-głębokimi zmarszczkami powstającymi wokół czerwieni wargowej. Polega na wprowadzaniu igły pod kątem 20-30 stopni, powolnym, wstecznym lub wyprzedzającym (w Polsce mało stosowana) podaniu wypełniacza oraz zatrzymaniu podawania i delikatnym wyciągnięciu igły z obszaru zabiegowego.
Technika wachlarzowa, promieniowa.
Wykorzystywana w celu nadaniu objętości czerwieni wargowej. Jej wykonanie polega na iniekcji igły w skórę na granicy śluzówki, następnie niecałkowitym wyciągnięciu igły i obróceniu jej pod innym kątem, aby ponownie wykonać przejście do miejsca docelowego, podając materiał wypełniający. Iniekcje wykonywane są w sposób przypominający wachlarz lub promienie. Istotą tej techniki jest podanie wypełniacza tkankowego wychodzące z jednego wkłucia – miejsca.
Technika punktowa / wkłuć seryjnych (synonimy: droplet, microdroplet)
Technikę punktową lub wkłuć seryjnych wykorzystuje się do redukcji powierzchownych zmarszczek lub znikomych ubytków skórnych w obrębie okolicy ustnej. Wykonanie obejmuje serię zdecydowanych iniekcji na całej długości ubytków skórnych pod kątem 40 stopni w tym zmarszczek mimicznych wokół konturu ust, gdzie podawany preparat łączy się pod skórą tworząc linię ciągłą.

Technika płaska (wsteczna).
Polega na wykonaniu iniekcji tuż pod konturem ust obejmując niemalże całą jego długość. W trakcie iniekcji igła kontrolowanie się wysuwa. Dzięki tej technice podany preparat zostaje równomiernie rozłożony w miejscu przeznaczenia. Wykorzystywana jest również w celu wykonania iniekcji wzdłuż zmarszczek pin kodu – palacza.
Technika krzyżowa, naprzemienna.
Stosuje się szczególnie w zabiegach mających na celu znaczne modelowanie czy zwiększenie objętości małych, wklęśniętych ust w poduszeczki, obejmujące środkowe dwie trzecie dolnej wargi. Stosowana jest również przy elastozie czerwieni wargowej. Technika polega na wykonaniu równoległych wkłuć w układzie góra-dół w obrębie kwadratu, w sposób prostopadły.
Literatura
- M. Goisis, Iniekcje w medycynie estetycznej, MediPage, Warszawa 2018
- R.J. Radlanski, K. Wesker, red. wyd. pol. Tomasz KaczmarzykTwarz – atlas anatomii klinicznej, Wydawnictwo Kwintesencja, Warszawa 2015
- Przylipiak A., Niczyporuk M., Galicka E., Donejko M., Głażewska E., Kakareko K., Przylipiak J., Podstawy Medycyny Estetycznej, KAW, Białystok 2014.