Fot. 1 Źródło: https://plasmacomplex.pl

Profiloplastyka jest zabiegiem polegającym na przywróceniu harmonijnego profilu w konstrukcyjny sposób w pozycji czołowej i bocznej twarzy z użyciem implantów, klasycznych lub autologicznych wypełniaczy.

W zabiegu profiloplastyki akcent zawsze pada na aktualny wygląd twarzy w porównaniu do wzorca wyglądu twarzy z uwzględnieniem naturalnych krągłości.

Fot. 2. Wygląd twarzy młodej – wzorzec wyglądu twarzy z uwzględnieniem naturalnych krągłości (czoło, policzki, broda) i wzorcowym profilem nosa. Źródło: archiwum własne

Analizując indywidualnie przypadek poszczególnej klientki, oprócz wzorca idealnego należy zapoznać się i uwzględnić wygląd twarzy klientki przed kilkoma laty – np. okres adolescencji. Bardzo istotny w profiloplastyce jest rodzaj kształtu twarzy klientki, symetria względem drugiej połowy twarzy w podziale pionowym oraz poprzecznym, wygląd i gęstość tkanki objętej procesem starzenia.

Fot. 3. Podział pionowy twarzy. Źródło: archiwum własne ze zbioru literatury R. Radlanski, K. Wesker, Twarz, Atlas Anatomii Klinicznej. Wyd. Kwintesencja. W-wa 2015

Fot. 4. Podział poziomy twarzy. Źródło: archiwum własne ze zbioru literatury R. Radlanski, K. Wesker, Twarz, Atlas Anatomii Klinicznej. Wyd. Kwintesencja. W-wa 2015

Wygląd kształtu twarzy, stan struktury skóry, wielkość porów, gęstość, stan rzeźby skóry i inne składowe determinują dobór preparatu do profiloplastyki.

W dokumentacji fotograficznej ważny jest światłocień. Należy wychwycić cienie w twarzy klientki przed aranżacją i projektem zabiegu z uwagi na dobór preparatu adekwatnego do stanu aktualnego skóry klientki.

Fot. 5. Światłocień okolicy oczodołowej i skroni. Źródło: archiwum własne

W zależności od problemu np. twarz szczupła, pociągła profiloplastykę prowadzi się w górnych piętrach twarzy, jak policzki na części mięśnia jarzmowego większego i skroniach.

W przypadku twarzy okrągłej korektę wykonuję się w podziale dolnej części twarzy np. brodzie, kątach żuchwy.

W przypadku twarzy trapezoidalnej profiloplastykę prowadzi się w górnych i dolnych piętrach twarzy. Należy wykorzystać nie tylko implanty czy materiały wypełniające w postaci HA, hydroksyapatyty wapnia, ale również toksynę botulinową w celu osiągnięcia idealnego kształtu jakim jest owal.

Fot. 6. Idealny kształt twarzy. Źródło: zasoby własne

Fot. 7 Kształty twarzy. Źródło: https://lamode.info/ksztalty-twarzy-jak-rozpoznac-swoj.html dostęp. 13.04.2021

Głównym celem zabiegu jest odzyskanie utraconych objętości tkanek. Profiloplastykę stosuję się w celu eliminacji ostrych, srogich rysów twarzy i nadania łagodnych, naturalnych oraz przywrócenia wcześniejszych objętości tkanek skóry twarzy. Dominują w tej metodzie określone punkty iniekcji na twarzy jak skronie, kości jarzmowe, usta i okolica podbródka, brody.

Fot. 8. Zaznaczone punkty korekty przy profiloplastyce, skronie, kości jarzmowe, nos, usta i okolica podbródka i brody. Źródło: zasoby własne

Profiloplastyka jako przywracanie harmonijnego i konstrukcyjnego profilu twarzy polega na iniekcji preparatów o odpowiednich możliwościach podnoszenia tkanek, gęstości, stopniu sieciowania najczęściej na bazie kwasu hialuronowego. Techniki podania są różne: igła, kaniula, zawsze dobierane do rodzaju i stanu skóry z uwzględnieniem indywidualnej struktury i napięcia tkanek, trybu życia, charakteru wykonywanej pracy przez klienta. Powyższe dane są niezbędne z uwagi na uwalnianie określonej ilości depozytu głęboko w tkance dermicznej, tuż nad okostną w celu uzyskania jak najbardziej naturalnego wyglądu.

Fot. 9. Profiloplastyka – skronie, kości jarzmowe. Źródło: archiwum własne

Fot. 10. Profiloplastyka – kości jarzmowe. Źródło: archiwum własne

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Name *