To technologia wykorzystująca fale radiowe o wysokiej częstotliwości do podgrzewania tkanek: skóry i podskórnej. Fala radiowa znalazła swoje zastosowanie w kosmetologii, jako nieinwazyjny (bezoperacyjny i bezbolesny) zabieg odmłodzenia skóry, a także miejscowej redukcji tkanki tłuszczowej i terapii antycellulitowej.
W zabiegach kosmetologicznych wykorzystuje się promieniowanie elektromagnetyczne o częstotliwościach radiowych od 0,3 MHz do 7 MHz.
Zabiegi radiofrekwencji polegają na przenikaniu fal radiowych przez skórę, co powoduje ruch jonów w tkance, wzbudzenie, tarcie cząsteczek o siebie i wytwarzanie ciepła endogennego. W zależności od częstotliwości fal radiowych, mogą one dotrzeć na różną głębokość, od naskórka po tkankę mięśniową, wpływając na ich remodeling. Im wyższa częstotliwość, tym płytsze wnikanie fal.
Pod wpływem ciepła, włókna kolagenowe skurczają się i napinają, co daje efekt natychmiastowego liftingu skóry. Ponadto, ciepło stymuluje fibroblasty do produkcji nowego kolagenu i elastyny, co poprawia jakość i strukturę skóry w dłuższym czasie. Fale radiowe również rozbijają komórki tłuszczowe, które są następnie usuwane z organizmu przez układ limfatyczny.
Tkanki ogrzewane są do temperatury 45-60 stopni C co powoduje uszkodzenie struktur komórkowych oraz pobudzenie procesów naprawczych tkanek, prowadzące do przyspieszonej syntezy kolagenu przez fibroblasty. W wyniku przegrzania tkanek włókna kolagenowe ulegają skróceniu i ponownemu napięciu. Zmarszczki zostają spłycone, a skóra ulega ujędrnieniu.
Efekty są uzależnione od wykonywanej serii zabiegów (zalecana seria 8-12 zabiegów w odstępach 2 tygodniowych) lecz nie są tak radykalne, jak w przypadku chirurgicznego liftingu twarzy.
Zabieg z użyciem fali radiowej jest polecany osobom w różnym wieku jednak najlepsze efekty osiągane są u osób młodszych. Po 60 r.ż. efekty nie będą tak widoczne jak w przypadku skór młodych, ponieważ stymulacja kolagenu w tym wieku nie będzie tak intensywna.
Zabieg radiofrekwencji jest wykorzystywany także w celu miejscowej redukcji tkanki tłuszczowej i cellulitu. Podwyższenie temperatury w tkance podskórnej powoduje termolipolizę – redukcję tkanki tłuszczowej poprzez termiczne obkurczenie objętości komórek oraz wzrost temperatury o 1 stopień C przyspiesza przemianę materii o 3,6%. Aby przyspieszyć efekty redukcji tkanki tłuszczowej i cellulitu można łączyć zabieg radiofrekwencji z vacum, lipolizą kawitacyjną czy drenażem limfatycznym podczas jednej sesji.
Zabieg z użyciem fal radiowych może być wykonywany za pośrednictwem różnych aparatur przeznaczonych do radiofrekwencji.
Wyróżniamy 3 metody:
Monopolarna (technika jednobiegunowa) – wykorzystywane są dwie elektrody. Jedna elektroda bierna umieszczana na łopatce lub w okolicy lędźwiowej klienta- zamyka obwód. Przy użyciu tego urządzenia występuje wysoki poziom przegrzania tkanek i wymagane jest użycie żelu chłodzącego
Bipolarna (technika dwubiegunowa) – wykorzystywane są dwie elektrody czynne umieszczone na jednej głowicy. Nie wykorzystuje się elektrody biernej. Stopień przegrzania tkanek nie jest tak wysoki jak przy technice jednobiegunowej. W tej technice głębokość wnikania fali jest mniejsza niż w metodzie monopolarnej.
Multipolarna (technika wielobiegunowa) – polega na wykorzystaniu od 3 do 12 elektrod czynnych ułożonych w obrębie jednej głowicy, z czego jedna elektroda jest dodatnia a pozostałe są ujemne. Jest to technika powstała z połączenia metod monopolarnej i bipolarnej, dzięki czemu możliwy jest wybór głębokości penetracji w zależności od wybranego pola zabiegowego.
Radiofrekwencja nie ogranicza się tylko do liftingu twarzy. Włókna kolagenowe występują w obrębie całej skóry naszego ciała, dlatego zabiegi z użyciem fal radiowych można wykonywać w okolicy pośladków, brzucha, wewnętrznej strony ud czy kolan, cel jest jeden: lifting za pośrednictwem przegrzania tkanek.
Wskazania
- utrata jędrności skóry
- zmarszczki
- bruzdy
- słabo odżywiona skóra
- nieodpowiedni koloryt skóry – cera palacza
- skóra mało elastyczna
- tkanka tłuszczowa na podbródku
- nadmiar tkanki tłuszczowej, potrzeba wyszczuplenia sylwetki
- cellulit
Przeciwwskazania
- ciąża, laktacja
- metalowe implanty w ciele
- epilepsja, stwardnienie rozsiane
- nowotwory
- stany wirusowe, bakteryjne, grzybicze skóry
- stany zapalne organizmu
- gorączka
- złe samopoczucie
- choroby serca, rozrusznik serca
- otwarte rany
- uszkodzenia naskórka w polu zabiegowym
- choroby oczu
- choroby tarczycy
- zaburzenia czucia
- zaburzenia ukrwienia obwodowego
- skłonność do krwawień z uk. Pokarmowego
- operacje chirurgiczne w okresie 2 lat po zaiegu
- trądzik różowaty
- teleangiektazje
- botoks i wypełniacze
- złote nici
- obrzęki i guzki niewiadomego pochodzenia
- ostre stany zapalne zatok
- skłonność do keloidów
Skuteczność radiofrekwencji zależy od kilku czynników, takich jak:
- rodzaj i stan skóry pacjenta,
- częstotliwość i moc fal elektromagnetycznych,
- czas i powierzchnia podgrzewania skóry,
- rodzaj i jakość urządzenia do radiofrekwencji,
- indywidualnych tendencji skóry do naprawy,
- umiejętność i doświadczenie osoby wykonującej zabieg.
Zabieg trwa od 15 do 60 minut, w zależności od obszaru leczonego. Radiofrekwencja to nowoczesna technologia, która pozwala na uzyskanie młodszego i piękniejszego wyglądu bez skalpela i bólu. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o zabiegach radiofrekwencji lub umówić się na konsultację, zapraszamy do kontaktu.

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o tej technologii lub umówić się na konsultację, zapraszamy do kontaktu z Nami.
Zapraszamy
Gorzów Wielkopolski
+48 506 615 971
Wrocław
+48 507 088 994