Smog kontra skóra
Problem z zanieczyszczeniem powietrza jest w Polsce bardzo poważny. Raport Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) wskazuje, że 33 z 50 najbardziej zanieczyszczonych miast UE o największym stężeniu pyłu PM2.5 znajduje się w Polsce. Dr Izabela Zawisza informuje, że są już badania, które pokazują, że Polska dogania nawet Hongkong pod względem zawartości w powietrzu palladu, który pochodzi ze spalin samochodów”. Smog ma destrukcyjny wpływ na kondycję i wygląd naszej skóry. Życie w smogu powoduje powstawanie zmarszczek, spadek elastyczności, przebarwienia, zwiększenie syntezy HSP (białka szoku cieplnego) a przede wszystkim przyspieszenie procesu starzenia się skóry.
Czym właściwie jest smog?
Najprościej smog, to pojawiająca się nad wieloma miastami „chmura pyłu”, zawierająca szkodliwe dla całego organizmu substancje w tym tlenek siarki oraz azotu. Słowo SMOG jest połączeniem dwóch angielskich słów: smoke (dym) i fog (mgła). To zjawisko atmosferyczne w znacznej mierze wynikające z działalności człowieka oraz występowania znacznego zamglenia i bezwietrznej pogody. W smogu znajdują się m.in. wielopierścieniowe węglowodory aromatyczne, jak groźny benzo(a)piren (który jest rakotwórczy), pyły zawieszone, takie jak: pył PM2,5 i PM10 (mają mniej niż 2,5 tysięcznej milimetra i są 50 razy mniejsze niż pory skóry), a także metale ciężkie, takie jak nikiel czy pallad, które powodują objawy alergiczne i podrażnienia skóry. Składniki smogu działają na skórę drażniąco, wysuszająco przyspieszają proces starzenia, wywołują egzemy, utratę kolorytu. Mogą zapoczątkować reakcje alergiczne, są czynnikiem zwiększającym ryzyko występowania astmy, pogorszają pamięć, samopoczucie i zdrowie.
Źródło:https://www.floslek.pl/ [dostęp] 17.01.2020r.
Jak graniczyć negatywne oddziaływanie smogu?
Najlepiej unikać. Można z pewnością ograniczyć ekspozycję skóry na smog i minimalizować czas spędzony w zanieczyszczonym powietrzu. Nie przebywać długo w mieście w godzinach szczytu, kiedy jest największe zanieczyszczenie powietrza. W przypadku, gdy nie ma innej możliwości, warto rozważyć zakładanie masek antysmogowych lub przeciwpyłowych, ale tylko te z certyfikowanymi filtrami. W domu powinno się stosować systemy filtracji (z filtrem HEPA), które wychwytują mniejsze cząstki, jak kurz, pyłki oraz pyły zawieszone PM10 i PM 2,5, gdyż oczyszczają i uzdatniają powietrze, którym oddychamy. W walce z toksycznymi związkami przydatna jest roślinność. Warto zaopatrzyć dom, miejsce pracy w zielone rośliny np. skrzydłokwiat, które pomagają w walce ze smogiem. Przebywać w miejscach, o niewielkim zanieczyszczeniu powietrza i pamiętać o łonie natury: nieskażony zanieczyszczeniem las, park, jeziora czy góry.
Źródło: https://weekend.gazeta.pl/
Jak chronić skórę?
Podstawą jest odpowiednia pielęgnacja, dzięki której skóra twarzy, szyi i dekoltu oraz dłoni zostanie przygotowana na interakcję ze smogiem.
Trzy razy 0 – to moja rekomendacja terapii antysmogowej
- OCZYSZCZANIE
Pierwszym i tak naprawdę najważniejszym „O” jest oczyszczanie skóry. Warto tą czynność wykonać już po powrocie z pracy czy szkoły. Im wcześniej usuniemy zanieczyszczenia z całego dnia tym lepiej. Etap wieczornego oczyszczania należy przeprowadzać dokładnie, gdyż ma on na celu usunięcie makijażu, zanieczyszczeń, potu, składników smogu, które zgromadziły się na skórze podczas codziennych aktywności. W tym celu stosujemy preparaty nie zaburzające naturalnego mikrobiomu skóry, respektujące płaszcz hydrolipidowy, nie powodujące procesu alkalizacji, np. Nano Hybrid Gel. Preparat stosuje się w dwojaki sposób, do wyboru – żel można rozprowadzić na twarzy, po jego zmianie w mleczko, zmyć letnią wodą, osuszyć ręcznikiem a następnie poddać skórę tonizacji. Można do tego celu użyć preparatu Nano Liqid – neutralizującego działanie wolnych rodników. Poranne oczyszczanie skóry przygotowuje ją, do aplikacji kremu. Warto opłukać twarz chłodną wodą i przetrzeć preparatem Nano Liqid. Takie postępowanie jest nieodzownym elementem ochrony przeciwsmogowej.
- ODŻYWIANIE
Drugim „O” terapii antysmogowej jest odżywianie i nawiżanie skóry, poprzez zwiększenie transportu substancji aktywnych i antyoksydantów w głąb skóry, neutralizujących działanie wolnych rodników.
Co to są wolne rodniki? Przedstawiając je w skrócie to uszkodzone cząsteczki tlenu, atomy, które nie mają pary. Zagłębiając się dalej wolne rodniki to, grupy atomów lub cząsteczek mające na swym ostatnim orbitalu jeden lub kilka wolnych (niesparowanych) elektronów.
Źródło: https://water-star.pl/
Powstają one w procesach homologicznego rozrywania wiązań w cząsteczkach związków chemicznych albo w wyniku przenoszenia jonów. Wolne rodniki wykazują na ogół właściwości paramagnetyczne oraz bardzo dużą aktywność chemiczną wynikającą z obecności niesparowanego elektronu. Z punktu widzenia interesu skóry najbardziej niebezpieczny jest fakt, że niekompletny atom tlenowy poszukuje swojej pary, czyli elektronu nie tylko w obrębie atomów tlenowych, ale także wśród atomów białka (np. filagryny), doprowadzając w dłuższej perspektywie czasowej do uszkodzeń błon komórkowych czy struktur DNA.
Na proces zwiększania liczby wolnych rodników wpływają: palenie papierosów, permanentny stres, wędzone i grillowane potrawy. Liczbę wolnych rodników zwiększa również długa ekspozycja na słońce, spożywanie dużych ilości alkoholu i leków, krótki sen, brak wypoczynku oraz egzogenne zanieczyszczenie środowiska.
Niszczycielskie działanie wolnych rodników może powstrzymać aplikacja kremów zawierających antyoksydanty (przeciwutleniacze). Nalezą do nich: witamina C, A, E, koenzym Q10, rezweratrol, kwas ferulowy czy florentyna (silny antyoksydant hamujący aktywność elastazy). Preparat w postaci kremu antysmogowego (np. dottore City) aplikowany rano, pomoże w neutralizacji wolnych rodników podczas dnia. Aplikacja wieczorna serum (Neauvia Cosmeceuticals z wit. C) lub ampułki o właściwościach nawilżających i kremu antyoksydacyjnego (Pollution anti Nutri-Protect complex ) przyczyni się do przyspieszenia procesów odbudowy struktur skóry, które uległy uszkodzeniu w wyniku ekspozycji na smog.
Serum/ampułki z zawartością wyżej wymienionych składników należy stosować od 7 do 28 dni, a następnie zrobić przerwę.
- OCHRONA
Odpowiednia ochrona jest nieodzownym elementem rutynowej pielęgnacji. Interakcja skóry ze składnikami smogu, sprzyja kserozie (suchość i odwodnienie), dlatego preparaty powinny być wzbogacone aktywną ochroną typu „metal screen”, stanowiące obowiązkowy element ochrony. Produkty kosmetyczne przeznaczone do aplikacji na dzień ( np. Anti-Smog Biohydrating Cream), powinny zawierać filtry UV (Oxygen Detox Ochronna krem-tarcza na dzień SPF 20 Mincer Pharma). Protekcja skóry zapobiega, nie tylko oparzeniom słonecznym, przebarwieniom, ale również neutralizuje chemiczne komponenty dymu osiadającego na skórze.
Skóra w smogu jest zestresowana, niedotleniona i w konsekwencji podrażniona.
Jak poprawić kondycję skóry?
Wnioski:
Podstawą jest odpowiednie oczyszczenie dwa razy dziennie. Codziennie rano aplikować kremy nawilżające, ochronne, bogate w antyoksydanty, witaminę E o działaniu odmładzającym, przeciwstarzeniowym i stanowiące naturalną barierę ochronną naszych komórek przed wolnymi rodnikami, witaminę C, która zmniejszy przebarwienia oraz filtry UV, które zmniejszają wpływ zanieczyszczeń na skórę. Wieczorem stosować kremy odżywcze, stymulujące metabolizm komórkowy z lipidami, retinolem, wyciągiem z aloesu, wzbogacone o chitosan czy koenzymem Q10. Chitosan to składnik stymulujący regenerację skóry, hamujący utratę wody i pozwalający na jej oddychanie.
W gabinecie kosmetycznym warto skorzystać z zabiegów antysmogowych takich jak: nanobrazja z Nano Infusion Mask, oxybrazja, nanodermabrazja hybrydowa (oczyszczanie bąbelkowe), oczyszczanie wodorowe, nanodermabrazja infuzyjna z serum antyoksydacyjnem, peelingi na bazie kwasu ferulowego.
Zadbać należy również o naszą dietę – wzbogacić ją o antyoksydanty (glutation, melanina, cysteina, selen, miedź), warzywa w tym: brokuły (bogate w sulforafan) i brukselkę, liście szpinaku i owoce – głównie winogrona, a także składniki bogate w flawonoidy, kwasy omega-3, które zmniejszają negatywne efekty obecności zanieczyszczeń w naszym organizmie. Bogatym źródłem omega-3 są orzechy, pestki dyni, nasionach lnu, masło, olej rzepakowy. Flawonoidy są grupą związków występujących w warzywach i owocach, herbacie oraz czerwonym winie w postaci resweratrolu. Do flawonoidów zaliczane są także izoflawony, których źródłem są produkty sojowe. Uwzględnić w diecie czerwone, żółte i pomarańczowe owoce i warzywa, które są bogate w beta-karoten, hamujący powstawanie wolnych rodników. Należy nawadniać organizm i przyjmować minimum 1,5 do 2 litrów wody. Pić zieloną herbatę lub yerba mate, zawierają substancje detoksykujące. Doskonale sprawdzą się koktajle i soki oczyszczające. Nieodzownym elementem diety są suplementy. Przyjmowanie stale witamin: alfa-tokoferol i witaminy C. Stosowane regularnie są najlepszą, długoterminową inwestycją w zachowanie młodego wyglądu skóry. Okresowo witaminę D3 przez minimum 6 tygodni. Rozważyć w diecie probiotyki, które mają bardzo pozytywny wpływ na regenerację i właściwości obronne organizmu.
Najważniejszym przykazaniem w dekalogu zdrowia i urody jest urozmaicona dieta dostarczająca antyoksydantów z różnorodnych źródeł.
Pobierz artykuł w formacie PDF
Monika Sekita-Pilch
specjalista zabiegów estetycznych i anti-aging
Literatura
- http://nanoskincare.pl/
- University of Southern California, Exposure to PM 2.5 pollution linked to brain atrophy, memory decline, „eurelkalert.org” [online], https://www.eurekalert.org/pub_releases/2019–11/uosc–etp112019.php, [dostęp:] 26.11.2019 r.
- http://warszawa.wyborcza.pl/
- https://artofbeauty.com.pl
- https://wyborcza.pl/
- https://nanobrazja.pl/terapia-w-warunkach-domowych/
- https://biotechnologia.pl/ [dostęp] 20.01.2010r.