Co oznacza zabieg lipolizy?
W nomenklaturze biologicznej termin lipoliza to rozkład i oznacza konkretnie hydrolizę trójglicerydów. Dzieli się ona na wewnątrzkomórkową – indukowaną przez lipazy hormonozależne i zewnątrzkomórkową – przeprowadzaną przez lipazy lipoproteinowe.
Lipoliza iniekcyjna to procedura polegająca na iniekcji bezpośrednio w tkankę tłuszczową substancji aktywnych w oparciu o fosfatydylocholinę – naturalnego składnika pochodzenia roślinnego uzyskiwanego z soi. Podanie preparatu do tkanki tłuszczowej, powoduje destrukcję jej nadmiaru przez rozpad tłuszczy złożonych do prostych, które zostają metabolicznie usunięte.
Fosfatydylocholina i deoksycholan sodu podane w tkankę tłuszczową powodują rozerwanie błon komórkowych adipocytów.
Wyniki badań histologicznych nastrzykniętych miejsc wskazują na fagocytozę lipidów przez makrofagi także obecność intensywnego nacieku złożonego z limfocytów oraz komórek mononuklearnych. W wyniku procesu rozerwania błon komórkowych komórek tłuszczowych uwolnione trójglicerydy są przetwarzane przez lipazy lipoproteinowe a następnie rozkładane do glicerolu i wolnych kwasów tłuszczowych, które uwalniane do krwiobiegu wychwytywane są przez większość tkanek. Glicerol jest transportowany wraz z surowicą do wątroby, gdzie jest wchłaniany. Wolne kwasy tłuszczowe przyłączają się do albumin i zostają wychwycone przez różne narządy, stając się szybko dostępnym źródłem energii dla innych tkanek. Natomiast pozostałości komórkowe są pochłaniane przez makrofagi, drogą naczyń chłonnych transportowane i metabolizowane w wątrobie.
Lipoliza wyróżnia się nieoperacyjnym postępowaniem, znacznie mniejszą urazowością dla organizmu i nie wyłącza klienta z codziennego funkcjonowania.
Jaki jest rys historyczny zabiegu lipolizy?
W 1995 r. dr Patricia Ritters, lekarz z Sao Paulo w Brazylii jako pierwsza na świecie zastosowała fosfatydylocholinę w celu eliminacji tkanki tłuszczowej. Zabieg przeprowadziła u leczonej przez siebie pacjentki. W ciągu 5 lat dr Patricia Ritters powtórzyła ten zabieg u ponad 8 tysięcy osób uzyskując za każdym razem zadowalające rezultaty. Metodą dr Patricii Ritters zainteresował się austriacki lekarz dr Franz Haseggschwandtner prowadząc nad zabiegiem lipolizy badania w ramach Europejskiej Grupy naukowo-badawczej Network-Lypolisis.
Od 2002 r. wykonał z zadowalającym efektem około 2400 zabiegów z użyciem fosfatydylocholiny doskonaląc metodę iniekcji, którą nazwał „lipolysis”. Następnie rozpowszechnił ją wśród europejskich lekarzy, którzy w coraz liczniejszym gronie włączyli ją do swojej praktyki w celu modelowania twarzy i sylwetki pacjentów w gabinetach dermatologii i kosmetologii estetycznej. Lipoterapia iniekcyjna jest metodą, która nie została jeszcze oficjalnie uznana w Polsce za służącą redukcji tłuszczu.
Dermatolog dr Patricia Rittes
Co należy wiedzieć o podstawowym składniku koktaji zabigowych – fosfatydylocholinie?
Fosfatydylocholina – PPC pozyskiwana z ziaren soi. Jest substancją zawierającą w swoim składzie lecytynę. Nie ma dowodów na jakiekolwiek działania niepożądane związane z jej stosowaniem w kosmetologii i medycynie. W medycynie podaje się ją od dawna w iniekcjach dożylnych w leczeniu zatorów tłuszczowych oraz w obniżaniu stężenia lipidów we krwi. Jest również jednym ze składników preparatów stosowanych doustnie w celu przyspieszenia regeneracji wątroby u osób z jej stłuszczeniem. PPC to substancja, która do tej pory nie została zarejestrowana w polskim Rejestrze Leków Fosfatydylocholina jest stosowana w medycynie od około trzydziestu lat. Nie odnotowano do tej pory przypadków toksyczności ani wpływu teratogennego na organizm.
Jaka jest częstotliwość zabiegów w celu uzyskania zadawalających efektów?
Okres pomiędzy zabiegami zależy od cech osobniczych pacjenta i miejsca (regionu) zabiegu. Może on się różnić w zależności od indywidualnych uwarunkowań każdego klienta. Czas ten wynosi od 2 do 6 tygodni. Podobnie jest z ilością zabiegów, które trzeba będzie wykonać. Zazwyczaj jest to od 3 do 8 sesji terapeutycznych.
Jakie są wskazania do zabiegu?
- podwójny podbródek
- byczy kark
- miejscowe otłuszczenia
- nagromadzenie tkanki tłuszczowej na brzuchu, plecach
- zbyt szerokie uda, biodra, kolana
- ginekomastia męska
- modelowanie sylwetki
- zniekształcenia po liposukcji
- asymetria i zniekształcenia po autologicznym przeszczepie tkanki tłuszczowej
Jakie są przeciwwskazania do wykonania zabiegu lipolizy :
- Cukrzyca z zaburzeniami naczyniowymi (mikroangiopatie)
- Choroby autoimmunologiczne (toczeń, twardzina, zespół Sjogrena)
- niedobory
- Niewydolność wątroby, nerek, krążenia
- Nadwrażliwość na kwas benzoesowy (konserwant), soję lub witaminę E, B
- Alergie na soję, lub inne składniki mieszanek do zabiegu
- Infekcje
- Choroby krwi
- Terapia przeciwzakrzepowa
- Przyjmowanie niesterydowych leków przeciwzapalnych
- Choroby nowotworowe
- Odmowa zastosowania się do zaleceń dietetycznych
- Ogólnie złe samopoczucie w dniu zabiegu
- Dzieci, kobiety ciężarne i karmiące
- Stałe stosowanie leków rozrzedzających krew
Jakie można przewidzieć następstwa po zabiegu lipolizy?
- Krwiaki, tkliwość. W trakcie zabiegu może dojść do przerwania ciągłości naczyń, w efekcie czego może wystąpić krwiak i zasinienie skóry.
- Asymetria – Pewna asymetria występuje u każdego człowieka. Różnice w wyglądzie lub symetrii może także występować po zabiegu. Dodatkowy zabieg może być konieczny w celu poprawy asymetrii.
- Przebarwienia skóry/obrzęk – zasinienia skóry i obrzęk i zwiększenie ciepłoty ciała zawsze występują po każdym zabiegu. Skóra w okolicy zabiegowej może wydawać się jaśniejsza lub ciemniejsza niż otaczająca skóra. Rzadko zdarza się jednak, że owe przebarwienie skóry może utrzymywać się przez długi okres czasu lub może pozostać na zawsze.
- Przeczulica skóry, świąd są następstwem działania preparatu fosfatydylocholiny i sukcesywnie ustępują po kilku dniach. Rzadko przedłużają się na dłuższy okres czasu, co wynika z indywidualnych predyspozycji.
- Ból – Po zabiegu może występować ból o różnym nasileniu. Przewlekły ból występuje rzadko i związany jest zazwyczaj z pociąganiem nerwów przez powstającą tzw. bliznę. Po lekach przeciwbólowych nie należy prowadzić samochodu, nie wolno pić alkoholu.
Czy są czynniki ryzyka związane z zabiegiem lipolizy?
Każda terapia obejmuje pewną ilość czynników ryzyka i jest bardzo ważne zrozumienie ryzyka związanego z nią.
- Wybór klienta – Osoby z problemami medycznymi, otyłością lub nierealnymi oczekiwaniami nie powinni być rozważani przez zabiegowca, jako kandydaci do zabiegu lipolizy.
- Krwawienie – jest możliwe w trakcie lub po zabiegu. Zwykle ustępuje ono po kilku minutach. Aby zmniejszyć ryzyko wystąpienia krwawienia należy zaniechać zażywać aspiryny i leków przeciwzapalnych co najmniej 14 dni przed planowanym zabiegiem.
- Infekcja – jest bardzo rzadkim powikłaniem po tego typu zabiegu. Infekcja może rozwinąć się od razu w okresie po zabiegowym. Jeśli wystąpi infekcja leczenie polega na podawaniu antybiotyków.
- Przebarwienia skóry/obrzęk – zasinienia skóry i obrzęk mogą występują normalnie po zabiegu lipolizy. Skóra w miejscu poddanym zabiegowi może wydawać się jaśniejsza lub ciemniejsza niż otaczająca pole zabiegowe skóra.
- Zaburzenia czucia na skórze – Pewne zaburzenia czucia skóry są powikłaniami zaraz po zabiegu. Po kilku dniach większość klientów odzyskuje prawidłowe czucie. Częściowa lub całkowita utrata czucia na skórze występuje niezmiernie rzadko.
- Nierówności widoczne na powierzchni skóry – Nierówności widoczne na skórze mogą występować po wykonaniu lipolizy. Są związane zwykle z odczynem zapalnym występującym jako reakcja na podanie preparatu w obszar zabiegowy.
- Blizny – Każde postępowanie iniekcyjne, może powodować powstawanie blizn, które czasami nie są ładne. Nieprawidłowe blizny mogą występować w miejscu nakłuć na powierzchni skóry. Blizny mogą mieć kolor różniący się od koloru otaczającej skóry.
- Po wstrzyknięciu preparatu fosfatydylocholiny może występować obrzęk i zaczerwienienie oraz zgrubienia w miejscu wprowadzenia preparatu. Zmiany mogą utrzymywać się od 1-2 tygodni. W rzadkich przypadkach objawy te trwają dłużej. Zgrubienia mogą zostać zmniejszone lub usunięte masażami lub drenażem limfatycznym.
- Martwica skóry – Martwica skóry jest bardzo rzadka po zabiegu lipolizy i może być związana z przemieszczeniem się preparatu w okolicę skóry. Leczenie obejmuje zabiegi usunięcia martwicy skóry.
- Reakcje alergiczne – Rzadko występują reakcje alergiczne na preparat fosfatydylocholiny. Mogą to być objawy astmy lub pokrzywka. Reakcje alergiczne mogą wymagać dodatkowego leczenia.
- Wstrząs – występuje niezmiernie rzadko i związany jest z uczuleniem na preparat. Wymaga natychmiastowego leczenia.
- Asymetria – Pewna asymetria ciała może występować po zabiegu lipolizy. Czynniki takie jak: napięcie skóry, nagromadzenie tkanki tłuszczowej, napięcie mięśni czy uwidocznienie pod skórą kości mogą mieć wpływ na wynik estetyczny zabiegu.
- Odległe wyniki – Zmiany kształtu ciała mogą być związane z wiekiem, a także odchudzaniem się lub tyciem, ciążą lub z innymi zmianami w organizmie, które zachodzą niezależnie od przebytego wcześniej zabiegu lipolizy.
- Znieczulenie – Miejscowe znieczulenie niesie ze sobą pewne ryzyko. Przy zabiegu lipolizy nie jest wymagane znieczulenie.
- Reakcje alergiczne – Rzadko występują reakcje alergiczne na preparaty stosowane miejscowo. Reakcje ogólnoustrojowe są bardzo poważne i są związane z reakcją na leki. Reakcje alergiczne mogą wymagać dodatkowego leczenia pozabiegowego.
- Niezadowalający efekt – Po zabiegu mogą występować nierówności widoczne lub wyczuwalne przy uciśnięciu skóry. Najczęściej przestają być widoczne i wyczuwalne po upływie kilku tygodni.
- Uszkodzenie głębiej położonych struktur – Podczas zabiegu może dojść do uszkodzenia głębiej położonych struktur takich jak nerwy, naczynia krwionośne lub mięśnie.
- Zaraz po zabiegu może dojść do przejściowych zaburzeń z zakresie układu krążenia, wzrost potliwości, uczucia osłabienia, omdlenia. Objawy te zwykle ustępują po kilku, kilkunastu minutach.
- Biegunka i zaburzenia cyklu miesiączkowego kobiet- Rzadko może dochodzić do biegunki i zaburzeń żołądkowych po wykonaniu zabiegu lipolizy. Jest to wynik procesu związanego z wydalaniem tłuszczu. Objawy te ustępują zwykle po kilku dniach. Wymagają uzupełniania płynów i elektrolitów. Zaburzenia cyklu miesiączkowego również mają przejściowy charakter, nie wymagają leczenia.
- Informacja o lekach antykoncepcyjnych – Proszę poinformuj czy przyjmujesz leki antykoncepcyjne i czy nie jesteś w ciąży. Wiele leków może neutralizować leki antykoncepcyjne.
- Choroby neurologiczne i psychiatryczne objawy – Ważne jest realne oczekiwanie pacjenta. Zabieg ma na celu poprawę wyglądu ciała, a nie uzyskanie idealnego rezultatu.
Jakie jest postępowanie bezpośrednio po zabiegu lipolizy?
Bezpośrednio po zabiegu może wystąpić rumień, miejscowy obrzęk, świąd, czy siniak.
Do 24 godz. po zabiegu:
nie spożywać alkoholu,
nie zażywać leków zmniejszających krzepliwość krwi, np. Aspiryny
przyjmować ok 1,5-2 litry wody
Kiedy są efekty po zabiegu?
Efekt zmniejszenia tkanki tłuszczowej obserwuje się każdorazowo po ok. 3 tyg. od wykonanego zabiegu.
Czy są powikłania z winy klienta?
Powikłania z winy klienta mogą mieć miejsce w następujących przypadkach:
- Niestosowanie się klienta do zaleceń pooperacyjnych,
- Niezgłaszanie się na wizyty kontrolne,
- Nieprzestrzeganie odpowiedniej diety,
- Powstrzymywanie się od wykonywania niektórych czynności.
Jakie są najczęstsze objawy uboczne?
- bezpośrednio po zabiegu skóra może być napięta, obrzęknięta, bolesna – związane jest to z wprowadzeniem do tkanki tłuszczowej substancji wywołującej reakcję zapalną
- reakcja zapalna utrzymuje się od kilku godzin do 3-4 tygodni, średnio 7 dni
- wielkość reakcji zapalnej zależy od dawki preparatu lub/ i rozcieńczenia
- obrzęk, opuchlizna, swędzenie, ból, wybroczyny krwawe („siniaki”) w miejscu iniekcji
Jakie są zalecenia po zabiegu lipolizy?
- Do tygodnia po zabiegu: nie stosować gorących kąpieli – tylko krótki, chłodny prysznic, sauny
- Zalecane jest spanie z uniesioną głową oraz podłożenie poduszek pod ramiona. W ten sposób zmniejszy się obrzęk twarzy, gdy zabieg lipolizy był wykonywany na twarzy.
- Klient może odczuwać bolesność w obszarze podanym zabiegowi. Częstotliwość oraz nasilenie odczuwalnego dyskomfortu, będzie się sukcesywnie zmniejszać z każdym dniem.
- Bezpośrednio po zabiegu odczuwane są lekkie swędzenie i krótkotrwałe pieczenie. Przez najbliższe kilka dni widoczne może być zaczerwienienie i obrzęk na obszarze poddanym zabiegowi. Skóra będzie lekko bolesna i tkliwa. Stan ten jest normalną reakcją organizmu na zabieg, nie wymaga specjalnej troski i ustępuje samoistnie.
- Mogą wystąpić także krwiaki, jak po każdym nakłuciu skóry, zalecane jest stosowanie żelu z arniki.
- Należy nosić ubranie, które zapina się z przodu lub z tyłu. Należy unikać ubrań zakładanych przez głowę, gdy zabieg lipolizy był wykonywany na twarzy.
- Należy unikać słońca i solarium przez 1,5 tyg. po zabiegu
- Efekty widoczne są zazwyczaj po drugim lub trzecim zabiegu w cyklu, choć u niektórych osób widać je już po pierwszym zabiegu. Pełen efekt stabilizuje się w ciągu miesiąca po ostatnim zabiegu w cyklu.
- Reakcja organizmu na zabieg lipolizy jest zróżnicowany i indywidualny. Szybkość redukcji otłuszczeń rożni się, tak pomiędzy klientami, jak i pomiędzy obszarami u jednej osoby.
- Po zabiegu przez pewien okres czasu ( ok. 4-5 dni ) nie można wykonywać masaży. Po tym okresie czasu wskazany jest masaż limfatyczny.
- Bardzo wskazane jest wprowadzenie niskotłuszczowej diety w okresie działania preparatu.
- Można w celu zwiększenia efektu przyjmować L-karnitynę – 1 tabl. dziennie
- Nie należy przyjmować leków przeciwbólowych I przeciwzapalnych. Jedynym dopuszczalnym lekiem jest Paracetamol.
- Działanie lipolizy można wspomóc zabiegami wykorzystującymi fale radiowe, endermologią i masażami limfatycznymi.
- 2 – 5 tyg. mogą utrzymywać się niewielkie zgrubienia w miejscu podania preparatu.
Jak wygląda zabieg?
Zabieg będzie trwał ok. pół godziny. Po zabiegu klient od razu może wrócić do codziennych czynności
Zabieg polega na wstrzyknięciu na głębokość około 1 cm 0,2-0,5 ml preparatu do tkanki tłuszczowej co 1-1,5 cm.
Nie wymaga znieczulenia miejscowego;
Zabieg można powtórzyć po 2-6 tygodniach, w zależności od wybranego preparatu. Jest to optymalny czas potrzebny do eliminacji produktów rozpadu tkanki tłuszczowej z organizmu.
Dla uzyskania zadowalającego efektu potrzeba średnio od 3 do 5 zabiegów, w zależności od obszaru.
Przed zabiegiem dokonuje się pomiarów ciała odpowiednimi urządzeniami i narzędziami, które zapisuje się w zgodzie na zabieg.
Co zrobić, aby zwiększyć skuteczność lipolizy iniekcyjnej?
- po zabiegu należy pić dużo płynów (najlepiej 1,5-2 l wody niegazowanej na dobę)
- zakaz picia alkoholu w dniu zabiegu
- unikanie środków przeciwbólowych z grupy NLPZ (niesterydowych leków przeciwzapalnych), które hamują reakcję zapalną
- zmiana nawyków żywieniowych (dieta oparta na warzywach, owocach, rybach i drobiu; ograniczenie spożycia węglowodanów tj. chleb, ziemniaki; unikanie smażonych potraw i nadmiernego spożycia alkoholu, słodyczy)
- unikanie sauny, opalania
- endermologia, Vacum z bipolarną falą radiową i laserem biostymulującym, drenaż limfatyczny pozwala na szybszą eliminację tłuszczu, zapobiega też powstawaniu grudek i nierówności w obszarze poddanym zabiegowi. Masaż limfatyczny wykonuje się, gdy nie ma już obrzęku tkanek (najczęściej 3.- 4. doba)
- zwiększona aktywność fizyczna
Wyjaśnienie: * zabiegowiec – osoba samodzielnie wykonująca zabieg lipolizy, po szkoleniu i zdaniu egzaminu.
Efekty
Mężczyzna , 33 lata, zgłosił się na zabieg mezoterapii igłowej brzucha. Waga 129 kilo. Wzrost 184cm. Obwód brzucha 118 cm. Zawód: kucharz
Przed zabiegiem po 4 tygodniach
![]() Źródło: archiwum własne MSP |
![]() Źródło: archiwum własne MSP |
![]()
Po 7 tygodniach Źródło: archiwum własne MSP |
![]() Po 12 tygodniach Źródło: archiwum własne MSP |
Literatura
- Sekita-Pilch, Repetytorium i testy egzaminacyjne. Technik usług kosmetycznych. Kwalifikacja a.61. Egzamin zawodowy, Warszawa 2017
- Karta informacyjna O ZABIEGU LIPOLIZY INIEKCYJNEJ. Wersja z dnia 2019-01-31
- Materiały szkoleniowe Akademii MSP Ochrony Zdrowia i Urody
- Gontarz-Kasprzak Kongres kosmetologii estetycznej, Warszawa, Wykład: Substancje stosowane w lipolizie iniekcyjnej, przegląd technik i komponentów zabiegowych.
- Leslie Bauman, Dermatologia Estetyczna. PZWL wydawnictwo lekarskie, Warszawa 2013
- Placek W. Dermatologia Estetyczna, Wyd. Termedia, Poznań 2016