
Mezoterapia jako metoda z aktualnie stosowanymi stymulatorami jest jednym z najskuteczniejszych a zarazem popularnych zabiegów kosmetologii i medycyny estetycznej. Posiada potwierdzoną skuteczność i żaden zabieg w gabinecie nie spowoduje tak intensywnego dostarczenia substancji aktywnych, stymulacji i remodelingu, jak właśnie mezoterapia zwana również intradermoterapią na bazie stymulatorów tkankowych.
Intradermoterapia jest metodą miejscowych iniekcji różnorodnymi komponentami aktywnymi podawanymi śródskórnie.
Jako pierwszy technikę tą zastosował francuski lekarz Michel Pistor w 1950 r., jednak korzeniami sięga 2 tysięcy lat wstecz. Odkryto przekaz z wyspy Kos, w którym opisano, jak Hipokrates nakłuwa ramię chorego igłami z kaktusa a na drugie ramię nakłada liście z figowca, które posiadają m.in. działanie przeciwzapalne. Z uwagi na swoje właściwości kondycjonujące i lecznicze zabieg nakłuwania stał się bardzo popularny, zyskał miano skutecznego i ma wielu zwolenników w środowisku zabiegowców, zarówno lekarzy, kosmetologów jak i klientów.
Metoda mezoterapii jest zabiegiem polegającym na śródskórnym lub podskórnym podawaniu substancji odżywczych, mikroelementów, pierwiastków śladowych, środków rewitalizujących, liftingujących, stymulujących i witamin oraz stymulatorów tkankowych opartych na polinukleotydach, aminokwasach, kolagenie, kwasie polimlekowym, bursztynowym, fibrynie bogatopłytkowej w małych dawkach w okolicy oczu, cyklicznie.
W klasycznej mezoterapii rekomenduje się 4-6 zabiegi w serii w odstępie 2 tygodni w przypadku stymulatorów 3-4 zabiegi w odstępach miesięcznych. To zabiegi bezpieczne i wykorzystywane nie tylko w kosmetologii i medycynie estetycznej, ale również w medycynie sportowej między innymi w regeneracji ścięgien czy więzadeł, także w chirurgii, gdyż przyspiesza proces gojenia ran i innych dziedzinach medycyny i psychoterapii.

W metodzie mezoterapii wykorzystywany jest podwójny mechanizm działania: mezostymulacji poprzez samo wkłucie, a następnie przez działanie substancji aktywnej. Dla skóry w każdym wieku mezoterapia jest nie tylko terapią, ale również zapobiega dalszemu starzeniu się, bo odżywia, wpływa na jakość skóry okolicy oczu. Ma swoje ugruntowane miejsce jako metoda korekty zmarszczek.
Substancje aktywne stosowane w mezoterapii okolicy oczu muszą być rozpuszczalne w wodzie, a także kompatybilne z innymi preparatami bądź w jednej strzykawce, bądź w polu podawania. Ważne, żeby pH koktajlu było dobrze tolerowane przez klienta, także ze względu na bolesność zabiegu. Jednak ustalając kryteria selekcji, kładzie się nacisk na ich udokumentowane, również w oparciu o wiadomości z praktyki członków towarzystw mezoterapii, efektywne działanie.
Kryteria wyboru komponentów mezoterapii okolicy oczu
- Rozpuszczalne w wodzie
- Izotoniczne
- pH nieagresywne (pH kwaśne = ból)
- Bez strontów w połączeniu z innymi lekami
- Niealergizujące
- Dobrze tolerowane przez skórę (niepowodujący nekrozy)
- Dobre zdolności transportowe w skórze
- Dające rezultaty

Sporządzona mieszanka do wstrzyknięć powinna być klarowna, bez kłaczkowacenia, przejrzysta. Najczęściej stosowane są gotowe i zatwierdzone preparaty przeznaczone do iniekcji opierające się między innymi na kwasie hialuronowym nieusieciowany 8-20 mg/ml, peptydach biomimetycznych, DMAE, Organic Silicon, Ascorbic Acid (Vit C), Tocoferol (Vit E), Panthenol (Pro-Vit B5), kolagenie, aminokwasach, polinukleotydach, glutationie, kwasie polimlekowym i innych.
W mezoterapii stosuje się różnorodność technik iniekcji, które rozwijały się na przestrzeni ponad 40 lat. Podzielono je ze względu na miejsce podania i kąt nachylenia igły. Ogólnie przyjęta jest terminologia francuska, ponieważ metoda ta trafiła do świata medycyny z Francji:
- I.E.D. – Intra Epi Dermiąue, tj. śródnaskórkowe,
- I.D.S. – Intra Dermiąue Superficielle, tj. śródskórne powierzchowne,
- I.D.P. – Intra Dermiąue Profond, tj. śródskórne głębokie,
- I.H.D. – Intra Hypo Dermiąue, tj. podskórne.
Pojawiły się również techniki koralikowa, grudki, bąbelkowa, bolusowa, nappage, mezoperfuzji czy „punkt po punkcie” jest to podział ze względu na ilość podanego komponentu.
Preparaty dobierane są indywidualnie w zależności od kondycji skóry, rzeźby skóry okolicy oczu, tonusu, turgoru i problemu, jak zmarszczki, cienie, opuchnięcia, przesuszania, wiotkość skóry, ubytki tkankowe tzw. dolina łez okolicy oczu czy utrata jędrności i elastyczności.

Po zabiegu
Po zabiegu skóra jest zaczerwieniona, punktowo krwawiąca. Zaczerwienienie ustępuje po około 10-30 minutach. W mezoterapii estetycznej i stymulatorach tkankowych pomagają maseczki Nano Infusion Mask http://nanoskincare.pl/kategoria/nanobrazja/nano-infusion-mask stosowane na koniec zabiegu. Nawet przy technice śródskórnej miejsca wkłucia na ogół są niewidoczne, bo mikrodoza substancji aktywnych podana zostaje bardzo cienką igłą, jednak zawsze należy się liczyć z możliwością powstania zasinień, wybroczyn, siniaków, o czym pacjent jest uprzedzony. Przed wyjściem z gabinetu pacjent zostaje poinformowany o konieczności przestrzegania zaleceń i higieny okolicy zabiegowej.
Mezoterapia okolicy oczu – 250 do 450 PLN
Stymulatory tkankowe okolicy oczu – 650-1000
Literatura
1. Leslie Bauman, Dermatologia Estetyczna. PZWL wydawnictwo lekarskie Warszawa 2013
3. Noszczyk M., Kosmetologia pielęgnacyjna i lekarska, Wyd. lekarskie PZWL, Warszawa 2011
Repetytorium + testy. Technik usług kosmetycznych. Kwalifikacja A.61. Monika Sekita-Pilch
Repetytorium + testy. Technik usług kosmetycznych. Kwalifikacja A.62. Monika Sekita-Pilch
Medycyna estetyczna w praktyce. Tom 1,Bożena Mamcarz, Dorota Prandecka Wydawca: Medical Education, 2010
Medycyna estetyczna w praktyce. Tom 2, Bożena Mamcarz, Dorota Prandecka Wydawca: Medical Education, 2010