Skóra człowieka podlega procesowi złuszczania, gdzie całościowa odnowa naskórka to proces cykliczny, powtarzany w normalnych warunkach co 28 dni. Cykliczność ta zachodzi przez całe nasze życie. Zysk ma nie tylko nasza uroda, ale także funkcjonowanie całego organizmu.
Aby proces keratynizacji przebiegał sprawniej, warto stosować również w prewencji starzenia peelingi. Eksfoliacja, inaczej złuszczanie to zabieg zapewniający gładką skórę, poprawiający koloryt, ujędrnienie i uelastycznienie struktur tkankowych.
Aktualnie istnieje szeroka gama peelingów, które dostosowywane są do rodzaju, tekstury, tonusu, turgoru, rzeźby skóry oraz wieku.
Jeżeli jesteś zainteresowany szkoleniem zapraszamy do kontaktu https://akademiamsp.eu/kursy-i-szkolenia/medycyna-estetyczna/peelingi-medyczne-1-dzien
PQ Age to innowacyjny bezpieczny i łatwy w użyciu peeling do liftingu i rewitalizacji skóry, powstały dzięki badaniom, których celem jest wyjście naprzeciw potrzebom rynku stale poszukującego, co raz to mniej inwazyjnych zabiegów i wzmożonych rezultatów. Formuła peelingu liftingującego dociera do głębszych warstw skóry, dzięki czemu jego efekty są bardziej spektakularne. Na uwagę zasługuje fakt, że zabieg PQ Age jest zarejestrowany jako wyrób medyczny.
Formuła peelingu opracowana została do:
- nieurazowej biorewitalizacji skóry, aplikacja preparatu nie wymaga użycia igły, jak w mezoterapii
- regeneracji tkanek, dzięki wyjątkowym połączeniu składników aktywnych
- eliminacji niedoskonałości skóry
- delikatnego liftingu
- terapii skóry wrażliwej i delikatnej
Wskazania
- utrata napięcia i jędrności skóry twarzy, szyi i dekoltu
- rewitalizacja i lifting skóry
- wygładzenie zmarszczek
- wiotka skóra ciała: biustu, ramion, brzucha, wewnętrznej strony ud
- rozstępy
- blizny pourazowe i potrądzikowe
- przebarwienia skóry
- skóra wrażliwa
PQ Age to mieszanka kwasu trichlorooctowego ustabilizowanego w określonej ilości nadtlenku mocznika, zdolna do wywołania silnej reakcji regeneracyjnej w najgłębszych warstwach skóry właściwej w sposób, który jest łagodny i dla niej przyjemny. Takie połączenie składników sprawia, że procedura PQ Age jest skuteczna oraz całkowicie nieagresywna, co pozwala na stosowanie jej przez cały rok, ponieważ nie powoduje nadwrażliwości na światło.

PQ Age: składniki
- kwas trichlorooctowy (TCA) w stężeniu od 34 %
- nadtlenek mocznika (CH6N2O3 ) w stężeniu do 5 %
- koenzym Q10 (Co Q10) w stężeniu do 5 %
- kwas kojowy w stężeniu 10 %
Kwas trichlorooctowy jest środkiem znanym w medycynie estetycznej. Odkryty został w latach 20-tych i jest używany jako środek złuszczający, zdolny do wywołania silnego efektu złuszczenia oraz intensywnej stymulacji dermy, szczególnie fibroblastów i kolagenu. W zależności od stężenia użytej mieszanki, efekt jest mniej lub bardziej intensywny. Przy stężeniach od 15 do 25 % roztwór TCA wzbudza powierzchniową koagulację białek i łagodne odwarstwienie naskórka (lekki peeling powierzchniowy). Przy stężeniach od 25 do 35 % roztwór TCA prowadzi do całkowitego złuszczania naskórka (średnio-głęboki peeling). Przy stężeniach powyżej 35 % koagulacja białek naskórka jest zdeterminowana przez stan zapalny, którego zasięg może sięgnąć do tkanki podskórnej (peeling głęboki).

Nadtlenek mocznika – jest substancją stałą złożoną w równych ilościach z nadtlenku wodoru oraz mocznika. Związek ten jest krystaliczną, białą substancją, która rozpuszcza się w wodzie, aby uwolnić nadtlenek wodoru. W medycynie i stomatologii często jest zwany nadtlenkiem karbamidu i używany jest jako źródło nadtlenku wodoru w celach wybielających i dezynfekujących.
Nadtlenek wodoru uwalniany z nadtlenku mocznika jest nieco lepkim i bezbarwnym płynem. Charakteryzuje go tendencja do szybkiego rozkładania się. Wykazuje silne właściwości utleniające wynikające z powstawania w czasie jego rozkładu tlenu atomowego oraz wody.
Koenzym Q10 – ubichinon, jest składnikiem kluczowym dla prawidłowego funkcjonowania mitochondriów, wewnątrzkomórkowego organu, które są miejscem produkcji energii dla komórek. Poprawia ich dotlenienie, chroni przed niszczącym wpływem wolnych rodników. Nazywany jest „eliksirem młodości”, bowiem odpowiada za wytwarzanie i magazynowanie energii w komórkach organizmu. Sprzyjając wytwarzaniu ATP (adenozynotrifosforan), jako głównego nośnika energii w komórkach w obecności tlenu, koenzym Q10 jest niezwykle ważny w utrzymywaniu wydajności fizycznej. Niestety wraz z wiekiem stężenie koenzymu Q10 w organizmie spada.
Kwas kojowy jest substancją znaną ze swoich właściwości wybielających. Mechanizm działania kwasu kojowego jest dość złożony: substancja ta jest inhibitorem tyrozynazy. Działa poprzez zahamowanie biosyntezy melaniny, głównego pigmentu (barwnika) skóry. Oprócz znanych właściwości depigmentacyjnych, kwas kojowy wykazuje również właściwości przeciwutleniające – antyoksydacyjne, przeciwbakteryjne oraz przeciwgrzybiczne. Kwas kojowy jest często łączony w preparatach z substancjami złuszczającymi. To połączenie działających wspólnie składników, skutecznie wspomaga usuwanie korneocytów – komórek warstwy rogowej skóry wypełnionych melaniną. Usuwa ciemne plamy na skórze, jednocześnie stymulując odnowę na poziomie komórkowym.
Synergia działania
Dzięki specyficznemu połączeniu TCA oraz nadtlenku mocznika, zabieg PQ Age nie powoduje uszkodzeń naskórka z uwagi na zmniejszenie siły działania kwasu TCA. Takie rozwiązanie powoduje, że komórki naskórka pozostają niezmienione (najsilniejszą reakcją do jakiej może dojść na tym poziomie jest złuszczenie płatowate). Tylko w momencie osiągnięcia poziomu dermy – skóry właściwej uwalnia się TCA i uaktywnia się jego funkcja denaturacyjna.
Połączenie różnych substancji daje skuteczny i silny związek, który:
- zwiększa przenikalność kwasu trichlorooctowego przez błonę komórkową
- denaturuje białka skóry właściwej w szybki i precyzyjny sposób
- ększa utleniające działanie nadtlenku wodoru uwalnianego przez nadtlenek mocznika, który nadaje peelingowi właściwości depigmentacyjne – wybielające
- pozwala na bezpośrednie utlenianie białek błonowych i skórnych
- pozwala uzyskać szybki i bezpieczny efekt
To wszystko wpływa na rezultaty, gdzie:
- następuje efekt napięcia skóry
- poprawia się plastyczność i rzeźba skóry
- jest możliwość stosowania kuracji przez cały rok, również latem
- zastosowanie kuracji dotyczy wszystkich rodzajów skóry
- występuje działanie antywirusowe i antybakteryjne
Przeciwwskazania
- podrażnienie skóry
- stany zapalne skóry
- uczulenie na którykolwiek ze składników
- opryszczka w fazie aktywnej
- łuszczyca
- skłonność do powstawania bliznowców
- trądzik różowaty w fazie aktywnej
- ciąża i karmienie piersią
Procedura zabiegu
- Dokładnie oczyścić powierzchnię pola zabiegowego, które ma być poddane zabiegowi peelingu.
- Nałożyć produkt na jeden obszar skóry i wmasować aż do całkowitego wchłonięcia (stosując technikę zabiegową dla procedury), a następnie zmyć płatkiem kosmetycznym nasączonym wodą i dokładnie wysuszyć skórę.
- Postępować w ten sam sposób przechodząc do kolejnych obszarów skóry, aż do momentu pokrycia całej powierzchni skóry, która ma być poddana zabiegowi.
- Powtórzyć aplikację co najmniej 3 razy, aż do osiągnięcia widocznego efektu ujędrnienia. W przypadku bardzo cienkiej i wrażliwej skóry, powtórzyć aplikację produktu tylko dwa razy. W przypadku bardzo grubej skóry, powtórzyć aplikację co najmniej 5 razy.
- Nałożyć krem łagodzący na całą powierzchnię skóry poddaną zabiegowi
Częstotliwość powtórzeń
W zależności od stanu skóry i oczekiwanego efektu zabieg należy powtarzać co 14 dni. Ilość zabiegów w serii około 4-5. Rezultaty widoczne są już po jednym zabiegu. Skóra jest napięta, nawilżona, rozjaśniona, odświeżona a przede wszystkim gładka w dotyku.
Źródło: materiały szkoleniowe
Bibliografia
1. Materiały szkoleniowe firmy Croma
2. Międzynarodowe czasopismo dermatologiczne – 2011 Wrzesień [International Journal of Dermatology – 2011 Sep]
3. Han SH, Kim HJ, Kim SY, Kim YC, Choi GS, Shin JH.
4. Wydział dermatologii [Department of Dermatology], Inha Uniwersytet Medyczny [Inha University School of Medicine ], Incheon, Korea Południowa
5. Sztuka peelingu chemicznego kwasem trichlorooctowym [The art of the trichloroacetic chemical peel]