W kosmetologii i medycynie estetycznej zastosowanie znalazła technologia HIFU, której zalety i możliwości nie są jeszcze znane zdecydowanej większości klientów. HIFU to ultradźwięki skoncentrowane o wysokiej intensywności, zyskujące akceptację kliniczną, jako metoda terapii umożliwiająca nieinwazyjne ogrzewanie tkanek i ablację w wielu zastosowaniach.

Najczęściej technologia HIFU jest wykorzystywana w zabiegach nieinwazyjnego liftingu twarzy, poprawy jakości i gęstości skóry na twarzy, szyi, dekolcie i w innych okolicach ciała.

Zabiegi HIFU są zwykle wykonywane podczas jednej sesji, w trybie dziennym i nie towarzyszy im bowiem dyskomfort, pozbawione są rekonwalescencji. Główną zaletą HIFU nad innymi technikami ablacji termicznej jest brak konieczności przezskórnego wprowadzania sond do tkanki docelowej.

Technologia HIFU (ang. High Intensity Focused Ultrasound – HIFU) opiera się na wykorzystywaniu skupionych wiązek fal ultradźwiękowych o dużym natężeniu. Metoda skupienia wiązki ultradźwiękowej – zdefiniowana została w 1942 roku, natomiast testy kliniczne (w leczeniu łagodnych i złośliwych nowotworów) rozpoczęto w 1990 roku.

W tkankach w wyniku działania hifu na mikroobszarze zabiegowym powstają dwa zjawiska fizyczne:

  • efekt termiczny – na skutek absorpcji przez komórki fal ultradźwiękowych kumulowane jest ciepło wywołujące koagulację tkanek;
  • efekt mechaniczny – wytwarzanie pęcherzyków gazu wewnątrz komórek i zwiększanie ciśnienia w ich wnętrzu prowadzi do niszczenia struktur tkankowych.

W urządzeniach HIFU działanie fali akustycznej emitowane jest z głowicy w postaci skupionych wiązek o dużym natężeniu i powoduje kontrolowane punktowe uszkodzenia tkanek na wybranej głębokości w zależności od rodzaju zastosowanej głowicy. Do dyspozycji jest 5 głowic. Najczęściej w zabiegach twarzy stosowane są głowice ogniskujące ultradźwięki na trzech poziomach głębokości 1,5 mm, 3 mm lub 4,5 mm. Pozostałe dwie wykorzystywane są w zabiegach na ciało.

Termoablacja precyzyjnie celowanych komórek głębokich warstw skóry, indukuje stan zapalny. Organizm w odreagowaniu obronnym ma odpowiadać uruchomieniem kaskady procesów gojenia – ściśle związanych z neokolagenezą – zainicjowaniem powstawania nowego kolagenu i przebudową włókien kolagenowych. W trakcie zabiegu nie dochodzi do uszkodzenia powierzchni skóry, fala kumuluje się dopiero na większej głębokości i wywołuje bardzo silne i gęste mikrouszkodzenia powięzi SMAS, wpływając na regenerację. Selektywne działanie HIFU na wybranych warstwach skóry, umożliwia klientom bezpośredni po zabiegu powrót do codziennych czynności.

 

Warstwa SMAS

czyli system podskórno-mięśniowo-rozcięgnowy, to jedna z najważniejszych podpór dla rysów twarzy. Starzejąca się skóra, coraz słabiej radzi sobie z jej podtrzymywaniem, czego efektem są zanikające tkanki, zaczyna wiotczeć i opada. Zjawisku temu sprzyja dodatkowo niekorzystna redystrybucja kompartmentów tkanki tłuszczowej, które wraz z wiekiem mają tendencję do gromadzenia się w dolnych partiach twarzy.

Pojawiają się tzw. „chomiczki”, a zarys linii żuchwy ulega zaburzeniu. Twarz traci swój kształt, rysy wyostrzają się wpływając na smutny i zmęczony wygląd. Zmiany w tkance i postępująca wiotkości skóry zachodzą już w wieku 35-40 lat.
Wraz z upływem czasu starzeniu ulegają również tkanki głębokie. Dochodzi do powolnego zaniku nie tylko tkanki tłuszczowej, ale chrzęstnej i kostnej. Starzeniu ulega struktura anatomiczna, która składa się z mięśni mimicznych oraz ich powięzi, pokrywającej mięśnie twarzy czyli warstwa mięśniowo-powięziowa SMAS (ang. Superficial Musculo-Aponeurotic System – SMAS).

Zastosowanie technologii HIFU

modelowanie zaburzonej linii żuchwy szczególnie tzw. chomiki, obwisłe policzki
modelownie podwójnego podbródka
poprawa napięcia wiotkiej skóry na twarzy, szyi i dekolcie
ujędrnianie i poprawa kondycji skóry (głowica 1,5 mm)
modelowanie i poprawa tkanek ciała: brzucha, ud, kolan
lifting pośladków
poprawa wyglądu skóry dłoni
profilaktyka tkanki w okresie redukcji wagi lub po przebytej ciąży

Zabieg

Zabieg nie wymaga wcześniejszych przygotowań. Rozpoczyna się od konsultacji, gdzie omawiane są oczekiwania klienta i ustalany jest schemat terapii. W zależności od stanu skóry, obszaru ciała i oczekiwanego efektu dobiera się głowicę zabiegową. Do oczyszczonej skóry, pokrytej żelem sprzęgającym przykładana jest głowica urządzenia. Wyzwolenie bodźca sterowane jest manualnie (w przeliczeniu na pojedyncze impulsy) i następuje po precyzyjnym ustawieniu odpowiednio dobranego przetwornika do danej części powierzchni zabiegowej z zastosowaniem ściśle określonej techniki mapowania.

Najczęściej w trakcie jednej sesji danej okolicy stosuje się kilka głowic, zgodnie z zasadą, zaczynając od tej, która działa najgłębiej.

Deponowanie energii o zróżnicowanej częstotliwości wykonywane jest wymiennymi końcówkami głowicy na trzech głębokościach:

4,5 mm do powięzi (SMAS) – 4 MHz,
3,0 mm do skóry właściwej – 7 MHz,
1,5 mm do warstwy naskórkowej – 10 MHz.

Przeciwwskazania bezwzględne:

  • aktywna choroba ogólnoustrojowa, która może utrudniać proces gojenia się tkanek
  • choroby serca (rozrusznik),
  • nowotwory złośliwe,
  • przebyte udary mózgu,
  • skłonność do powstawania keloidów,
  • stany gorączkowe,
  • ciąża,
  • karmienie piersią,
  • dermatozy,
  • opryszczka,
  • porażenie nerwu twarzowego,
  • ciężkie choroby autoimmunologiczne,
  • niewyrównana cukrzyca,
  • depozyty kwasu hialuronowego na powierzchni zabiegowej.

Przeciwwskazania względne:

  • złe samopoczucie,
  • alergie,
  • menstruacja,
  • wcześniejsze zabiegi powodujące intensywne złuszczanie, peelingi,
  • zmiany trądzikowe (łącznie z trądzikiem różowatym),
  • opalona skóra.

Uwaga

Przy pracy z HIFU należy omijać okolice gruczołu tarczowego, chrząstki tarczowatej, tchawicy, główne naczynia krwionośne oraz gruczoły piersiowe, powieki i miejsca, w których energia ultradźwiękowa mogłaby dosięgnąć gałek ocznych.

Możliwe działania niepożądane

Po zabiegach HIFU komplikacje występują bardzo rzadko, a działania niepożądane mają charakter krótkotrwały. Może pojawiać się przemijające zaróżowienie skóry, czasami obrzęk, nieznaczny ból lub zasinienie okolic zabiegowych.
Może nastąpić krótkotrwałe, miejscowe osłabienie mięśni, odrętwienie skóry wynikające z przejściowego zapalenia któregoś z nerwów.
Brak jest danych trwałego uszkodzenia nerwów twarzy, pomimo wzrastającej ilości wykonanych zabiegów.
Zabieg traktowany jest jako bezbolesny. W obszarach, gdzie pod skórą, znajdują się kości – czoło czy jest mniejsza ilość tkanki tłuszczowej, może być odczuwalny dyskomfort.
Bezpośrednio przed i po zabiegu nie należy stosować środków o działaniu przeciwzapalnym (np. aspiryna, ibuprofen).

Efekty

Na właściwy rezultat liftingu i trwałej poprawy kształtu owalu twarzy, podbródka oraz napięcia policzków, należy poczekać przynajmniej 2-3 miesiące, z uwagi na takie tempo regeneracji uszkodzonej tkanki. Zadowalający efekt często uzyskuje się już po jednym zabiegu. Można go powtórzyć po 1-2 latach.

Literatura

  1. G. ter Haar. Ultradźwięki skupione o wysokiej intensywności: zasady i urządzenia fizyczne. Constantin Coussios https://www.tandfonline.com/doi/full/10.1080/02656730601186138
  2. http://www.cabines.pl/artykuly/845/hifu-lifting-bez-skalpela.html
  3. https://artofbeauty.com.pl/?p=5860